Ruský rozpočtový plán sa rozpadáva: Celoročný schodok prekonali už po štyroch mesiacoch

, Redakcia

Ruský federálny rozpočet pokračuje v tohtoročných nepresvedčivých výsledkoch. Prudký rast výdavkov a prepad príjmov naďalej spôsobujú prehlbovanie schodku v štátnej kase. Rusom tak stačili štyri mesiace na prekonanie celoročného vlaňajšieho deficitu a taktiež schodku, ktorý si sami naplánovali na rok 2023.

Deficit rozpočtu Ruskej federácie dosiahol podľa oficiálnych údajov ministerstva financií ku koncu apríla 3,424 bilióna rubľov, čo je v prepočte viac ako 41 miliárd eur. Pre porovnanie, v rovnakom období vlani bol ruský rozpočet naopak v prebytku takmer 1,2 bilióna rubľov.

V samotnom apríli sa rozpočtový schodok prehĺbil o vyše bilióna rubľov a dostal sa tak už aj nad úroveň plánu, ktorý si Rusi naplánovali na celý tento rok v objeme 2,925 bilióna rubľov. Zároveň za štyri mesiace tak dokázali vytvoriť rozpočtovú sekeru vyššiu ako za celý vlaňajšok, kedy dosiahla rekordnú úroveň niečo cez 3,3 bilióna rubľov.

Ruský rozpočet pritom naďalej decimuje jednak výrazný prepad príjmov, najmä príjmov z ropy a plynu, na druhej strane rapídny nárast výdavkov, predovšetkým na financovanie vojny na Ukrajine. Celkové rozpočtové príjmy Ruska totiž ku koncu apríla medziročne klesli o vyše 22 % na 7,782 bilióna rubľov. Výdavky zase stúpli o viac ako 26 % na 11,206 bilióna rubľov.

Príjmy z ropy a plynu sa prepadli o polovicu

Samotné príjmy ruského federálneho rozpočtu z ropy a plynu sa pritom medziročne scvrkli o viac ako 52 % na necelých 2,3 bilióna rubľov. Ruská vláda sa snaží výpadky doháňať ako sa dá, aj rastúcim tlakom na vlastných daňovníkov. Hoci sa jej podarilo zvýšiť neropné príjmy rozpočtu, najmä vďaka zvýšenému výberu daní, o necelých 5 % na 5,5 bilióna rubľov, enormné výpadky ropných a plynárenských príjmov sa vykompenzovať nepodarilo.

Prepad príjmov z ropy a plynu sa pritom oproti marcu ešte prehĺbil zo 45 % na spomínaných 52 %. Do veľkej miery za to môže aj cenový vývoj. Kým minulý rok ceny energetických komodít rástli na vysoké úrovne, tento rok sa stabilizovali a sú oveľa nižšie. Druhým faktorom je tiež výrazný pokles vývozu ruskej ropy a plynu.

Čo sa týka výdavkov, za ich prudkým nárastom stojí financovanie ruskej invázie na Ukrajinu. Ich štruktúra však nie je úplne známa, pretože ruská vláda podstatnú časť výdavkov jednoducho prestala popisovať.

Rozpočtová diera zrejme porastie

Každopádne, ekonómovia v Rusku neočakávajú, že sa vysoký rast výdavkov podarí v ďalších mesiacoch skrotiť. Rusko totiž naďalej pokračuje vo vojne na Ukrajine a navyše, krajina sa nachádza v predvolebnom roku. Očakávať teda nejaké šetrenie je aktuálne zrejme nemožné.

Ak by sa pritom aprílový rozpočtový výsledok zobral ako základ pre celý rok, ruská rozpočtová sekera by sa v tomto roku nafúkla do obrovských rozmerov. Podľa prepočtov odborníkov by mol napokon schodok prekročiť plánovanú úroveň až o takmer 7 biliónov ruských rubľov.

Ruská vláda pritom rozpočtové diery aktuálne pláta predovšetkým zo zdrojov Fondu národného bohatstva, kde sa hromadili nadpríjmy z vývozu ropy a plynu. Pôvodne mali byť určené napríklad na financovanie dôchodkov, aktuálne najmä na plátanie „vojnového“ rozpočtu.

Viac o téme: ceny energií , deficit , makroekonomika , ropa , rozpočet , rozpočtový schodok , Rusko , štátny rozpočet , vojna

Súvisiace články

Aktuálne správy