Rusko vykázalo najväčšiu januárovú rozpočtovú sekeru za štvrťstoročie, výdavky prevýšili príjmy dvojnásobne

, TASR/ČTK/red

Klesajúce príjmy Ruska z predaja ropy a plynu a rast výdavkov zvýšili rozpočtový deficit na začiatku roka na takmer 2 bilióny rubľov. Poukázali na to v pondelok zverejnené predbežné údaje ruského ministerstva financií. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministerstvo uviedlo, že rozpočtový schodok dosiahol v januári 1,76 bilióna rubľov, čo bol najvyšší januárový schodok minimálne od roku 1998. V prepočte to predstavuje 23 miliárd eur.

Príjmy z predaja ropy a zemného plynu dosiahli v minulom mesiaci 426 miliárd rubľov. Oproti januáru predchádzajúceho roka tak klesli o 46,4 %. Celkové rozpočtové príjmy zaznamenali pokles o 35,1 %.

Agentúra Interfax v pondelok tiež upozornila, že aj príjmy z dane z pridanej hodnoty z ruského trhu klesli skoro na polovicu oproti vlaňajšiemu januáru. Pripomenula tiež, že rozpočet je postavený na predpoklade, že barel ropy Urals bude stáť 70 dolárov. No táto cena sa od polovice decembra do polovice januára po zľavách pohybovala pod 47 dolármi.

Výdavky ruského rozpočtu dosiahli v januári 3,12 bilióna rubľov. Oproti rovnakému obdobiu roka 2022 to predstavuje rast o 58,7 %.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Rusko je vysoko závislé od príjmov z predaja ropy a plynu. Za minulý rok zarobil predaj týchto surovín Ruskej federácii približne 11,6 bilióna rubľov. Sankcie západných štátov proti Rusku za inváziu na Ukrajinu však príjmy z týchto surovín znížili, navyše Moskve výrazne vzrástli náklady v dôsledku vojny. S cieľom zafinancovať svoje rozpočtové výdavky tak muselo Rusko začať predávať devízové rezervy.

Viac o téme: deficit, makroekonomika, rozpočet, Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy