
Výnos z miestneho poplatku za rozvoj nebudú môcť obce a mestá použiť aj na stavebné úpravy, opravy, rekonštrukcie a obnovu už existujúcich stavieb. Umožniť im to chceli poslanci opozičného Progresívneho Slovenska (PS) novelou zákona o miestnom poplatku za rozvoj a zákona o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych vzťahov a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon).
Návrh novely zákona však poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nepodporili. „Cieľom návrhu zákona je zefektívniť využívanie výnosu miestneho poplatku za rozvoj tým, že obciam a mestám, ktoré sú prijímateľom tohto výnosu, umožní vynakladať tieto zdroje na kúpu nehnuteľného majetku a pozemkov do vlastníctva obce za predpokladu splnenia vymedzených účelov,“ uviedli v dôvodovej správe predkladatelia.
Návrh podľa nich reagoval na aplikačnú prax, keď je získanie majetku do vlastníctva samosprávy často lepším riešením na rozvoj územia ako výstavba nových zariadení či infraštruktúr. Poslanci tiež navrhli rozšíriť možnosti použitia výnosu z poplatku za rozvoj aj na investície do pohrebísk, krematórií, infraštruktúry obecnej či mestskej polície vrátane bezpečnostných systémov či administratívnych budov obcí a miest. Zvýšiť tiež chceli hornú hranicu sadzby poplatku z 35 na 50 eur.
Zamestnávatelia budú povinní prispievať na športovú činnosť detí
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila.
„Zavedenie tejto povinnosti vychádza z analýzy súčasných trendov v oblasti verejného zdravia a zistení, ktoré naznačujú, že nedostatočná fyzická aktivita v detstve vedie k nárastu chronických ochorení ako sú obezita a cukrovka už v ranom veku. Návrh zákona preto podporuje účasť detí na organizovaných športových aktivitách, čím sa zabezpečí nielen ich fyzický, ale aj psychický rozvoj,“ uviedli poslanci v predloženom materiáli.
Návrh podľa nich nadväzuje na súčasnú legislatívu, ktorá dáva zamestnávateľom možnosť poskytovať takýto príspevok. Novela určuje záväznú povinnosť, pričom jej cieľom je zvýšiť počet detí zapojených do pravidelných športových aktivít. Koaliční poslanci predpokladajú taktiež pozitívny hospodársky vplyv na športové organizácie, v ktorých by malo dôjsť k zvýšeniu ekonomickej aktivity. Novela zákona nadobúda účinnosť 1. januára 2025.