Rozmýšľate, na ako dlho si zafixovať hypotéku? Centrálna banka ukázala, ako Slováci reagujú na klesajúce sadzby!

, Redakcia

Postupné znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou sa už začalo prejavovať aj v nákladoch na požičiavanie si na Slovensku. Úroky u nás začali postupne klesať zo svojho vrcholu, ktorý dosiahli v júli. Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že sa zmenil aj prístup ľudí s hypotékou k fixáciám. V období klesajúcich sadzieb klienti začali výrazne preferovať kratšie fixácie, a to na tri či štyri roky.

Pri hypotékach na Slovensku je podľa centrálnej banky vidieť náznaky oživenia, hoci zatiaľ sú opatrné a zmeny sú len veľmi mierne. Vyšší rast hypoték je pritom viditeľný od tretieho štvrťroka tohto roka. „Od začiatku roka vzrástla priemerná výška hypotéky aj počet poskytnutých hypoték. Sadzby začínajú postupne klesať,“ dodáva NBS v pravidelnom štvrťročnom komentári.

Produkcia hypoték ešte zostala v treťom štvrťroku tohto roka približne na rovnakej úrovni ako v druhom štvrťroku, no v porovnaní s predchádzajúcim obdobím však ide o mierne zvýšenie. Tieto náznaky oživenia potvrdzujú aj októbrové čísla. Za obdobím pred zvyšovaním úrokových sadzieb však aktuálne údaje podľa NBS naďalej zaostávajú.

Hypoték oproti vlaňajšku pribúda

Nárast na trhu je možné vidieť najmä pri priemernej výške poskytnutých hypoték. Ako dodáva centrálna banka, tento nárast je v súlade s vývojom na realitnom trhu. „Počet nových hypoték poskytnutých v treťom štvrťroku sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenil, hoci v porovnaní s rokom 2023 je mierne vyšší,“ uvádza NBS.

Akú fixáciu pri hypotéke by ste v súčasnosti preferovali?

Medziročné tempo rastu počtu nových hypoték sa v júli odrazilo od dna na úrovni 2,9 percenta a začalo opäť mierne rásť, keď v októbri dosiahlo 3,4 percenta. Tento vývoj podľa centrálnej banky zodpovedá vývoju úrokových sadzieb, ktoré tiež dosiahli najvyššiu úroveň v júli v priemernej výške 4,6 percenta a odvtedy mierne poklesli na 4,3 percenta.

Na otočenie trendu vývoja úrokových sadzieb Slováci zareagovali aj zmenou prístupu k fixáciám. Priemerná doba fixácie úrokovej sadzby sa totiž podľa NBS skrátila. Približne 80 percent nových hypoték už tvoria hypotéky s úrokovou sadzbou na 3 až 4 roky, zatiaľ čo fixácie na 5 a viac rokov výrazne ustúpili.

„V porovnaní s krajinami EÚ je tempo úverovania na úrovni mediánu, v regióne Strednej a východnej EÚ je druhé najpomalšie,“ dodáva centrálna banka v aktuálnom hodnotení vývoja na hypotekárnom trhu.

Viac o téme: fixácia , hypotekárne úvery , hypotéky , Národná banka Slovenska NBS , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy