Takto vyzerá najdrahšia fľaša alkoholu vôbec! Neuhádnete, za koľko ju vydražili (foto)

, ČTK/red

Vzácna fľaša skoro 100 rokov starej škótskej whisky Macallan sa na aukcii v Londýne predala za takmer 2,2 milióna libier. Ide o doteraz najvyššiu sumu vydraženú za fľašu vína alebo liehoviny.

Whisky bola v roku 1986 stočená do iba 40 fliaš, predtým 60 rokov zrela v sude po sherry. Dvanásť fliaš, vrátane tej, ktorá sa v polovici novembra predala na aukcii londýnskej pobočky aukčnej siene Sotheby’s, má etikety navrhnuté talianskym maliarom Valeriom Adamim. Jedna z nich bola podľa agentúry AFP zrejme zničená pri zemetrasení v Japonsku.

Iná fľaša z rovnakého suda sa v roku 2019 predala za takmer 1,5 milióna libier, až doteraz tak bola držiteľom rekordu vo svojej kategórii. Aktuálne predaná fľaša s objemom 0,75 litra je zároveň prvá, ktorá sa pred aukciou v pálenici dočkala renovácie. Tá zahŕňala výmenu korku a opätovné prilepenie rohov etikety.

Investovali by ste niekedy do alternatívnych investícií, ako napríklad umenie, starožitnosti, komodity a pod.?

Z predanej fľaše bol extrahovaný mililiter liehoviny, aby bolo možné vykonať testy a porovnať ju s inou fľašou ročníka 1926. Špecialista, ktorý mal možnosť ochutnať „drobnú kvapku“ tejto whisky, uviedol, že je veľmi bohatá, s nádychom sušeného ovocia, korenia a s drevitými tónmi.

Pozrite si fotografie rekordne drahej whisky Macallan v našej galérii:

„Macallan 1926 je jediná whisky, ktorú chce každý dražiteľ ponúknuť a každý zberateľ vlastniť,“ uviedol globálny šéf Sotheby’s pre liehoviny Jonny Fowle.

Výsledná cena takmer 2,188 milióna libier výrazne prekonala očakávanú sumu 750 000 až 1,2 milióna libier.

Viac o téme: alternatívne investície, dražba, Sotheby's, whisky Macallan

Súvisiace články

Aktuálne správy