Recesia nebude: Slovenské hospodárstvo porastie, inflácia bude zvoľňovať, predpovedajú analytici z rezortu financií

, Redakcia

Slovensko sa s najväčšou pravdepodobnosťou recesii vyhne. Predpovedajú to analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií v najnovšej makroprognóze, ktorú zverejnili v utorok.

Hospodárstvo Slovenska by si v tomto roku malo udržať rast, a to na úrovni 1,3 %. Ako ďalej vyplýva z aktuálnej makroprognózy, ekonomiku potiahne domáci dopyt podporený zastropovaním cien energií a čerpaním zdrojov z Euópskej únie.

„Trh práce bude odolný aj keď dynamika tvorby pracovných miest bude len mierna. Priemerná inflácia zvoľní pod 10 % a tak reálne mzdy neklesnú,“ uvádzajú analytici Inštitútu finančnej politiky s tým, že spotrebiteľské ceny by v tomto roku mali stúpnuť o 9,8 %.

V budúcom roku inflácia podľa najnovších odhadov spomalí na 5,3 percenta a do roku 2026 sa vráti k dvom percentám. „Podľa našej makroekonomickej prognózy sa tak zmierni rast cien potravín, tovarov a neskôr aj služieb. Ceny pohonných hmôt budú v najbližších rokoch dokonca klesať,“ dodáva rezort financií.

Rast bude zrýchľovať

V nasledujúcich dvoch rokoch by mal hospodársky rast Slovenska zrýchliť. Najprv na 1,8 % v roku 2024 a následne na 2,7 % nasledujúci rok. Ekonomiku krajiny bude podporovať rast eurozóny a tým pádom vyšší výkon nášho exportu. „Pre ekonomiku však bude podstatná aj výška cien elektriny a plynu pre domácnosti, ktorá bude musieť v určitom momente dobehnúť nové trhové úrovne,“ uvádza sa v prognóze.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Rizikom vývoja zostáva ruská agresia a nevyčerpanie prostriedkov Plánu obnovy, ktoré by odkrojilo polovicu z ekonomického rastu v tomto a budúcom roku.

Viac o téme: hrubý domáci produkt HDP, inflácia, Inštitút finančnej politiky IFP, makroekonomika, Ministerstvo financií SR MF, mzdy

Súvisiace články

Aktuálne správy