
Rast kanadskej ekonomiky sa po solídnom začiatku roka vo februári pravdepodobne zastavil. Ukázali to v piatok predbežné údaje kanadského štatistického úradu. Informuje správa Bloomberg.
Podľa predbežných výsledkov sa hrubý domáci produkt (HDP) Kanady vo februári 2025 v podstate nezmenil oproti januáru, keď medzimesačne vzrástol o 0,4 %, čo bolo najväčšie medzimesačné tempo od apríla minulého roka. Rast vo výrobnom a finančnom sektore bol vo februári kompenzovaný poklesom v oblasti nehnuteľností, ťažby ropy a plynu a maloobchodu. Minulý týždeň predbežné maloobchodné údaje štatistického úradu za február odhalili, že spotrebitelia už druhý mesiac po sebe znížili výdavky.
Aj keď sa zdá, že všadeprítomná neistota okolo ciel v USA minulý mesiac potláčala výdavky podnikov a domácností v Kanade, k ich výraznému zvýšeniu v januári mohla zase prispieť snaha o „predzásobenie sa“ pred zavedením ciel. Analytici na základe doterajších výsledkov očakávajú za 1. štvrťrok 2025 medziročný rast HDP Kanady o 2,1 % po jeho zvýšení o 2,6 % v poslednom kvartáli 2024. Kanadská centrálna banka predpovedá slabší výsledok, a to rast ekonomiky o 1,6 až 2 % v 1. štvrťroku.
Spomaľovanie kanadskej ekonomiky v dôsledku ciel zo strany USA však nemusí nutne znamenať okamžité zníženie sadzieb centrálnej banky, ktorá o nich bude o rozhodovať 16. apríla. Predstavitelia Bank of Canada (BoC) uviedli, že musia nastaviť menovú politiku tak, aby fungovala pre rôzne scenáre. Musia pritom porovnať tlaky, ktoré smerujú infláciu smerom nadol v dôsledku slabšej ekonomiky, s tlakmi vyplývajúcimi z vyšších nákladov.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už uvalila clá na niektoré produkty z Kanady a ďalšie clá sa očakávajú v najbližších týždňoch. Vzhľadom na to, že kanadské odvetné clá zvyšujú ceny za dovoz, existuje riziko, že inflácia môže stúpnuť nad horný cieľový rozsah banky na úrovni 3 % a ekonomika sa môže prepadnúť do recesie.