Putin priznal zraniteľnosť Ruskej ekonomiky: Sankcie skutočne môžu mať negatívny vplyv, vyhlásil

, Redakcia

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát otvorene priznal, že západné sankcie môžu zasadiť ranu ruskej ekonomike. Vyhlásil to tento týždeň počas online stretnutia s členmi ruského kabinetu.

„Nelegitímne obmedzenia uvalené na ruskú ekonomiku môžu mať skutočne negatívny vplyv na ruskú ekonomiku v strednodobom horizonte,“ citovala stredajšie Putinove vyjadrenia ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Ako konštatuje web cnn.com, ide o zriedkavé priznanie ruského lídra, ktorý opakovane trval na tom, že ruská ekonomika zostáva odolná a že sankcie poškodzujú západné krajiny cez vysokú infláciu a ceny energií.

Ruský prezident Vladimir Putin vo svojej pracovni v Kremli počas online stretnutia s členmi ruského kabinetu v stredu 29. marca 2023. Foto: SITA/AP

Putin zároveň avizoval, že na minimalizovanie dopadov sankcií na ruskú ekonomiku bude potrebné sústrediť sa na domáci dopyt a zabezpečiť jeho stály rast. Ako to však má krajina zavalená sankciami dosiahnuť, neuviedol.

Faktom je, že ruská ekonomika vlani preukázala prekvapivú odolnosť voči bezprecedentným sankciám. Predbežné odhady ruskej vlády ukazujú pokles ekonomiky o niečo vyše 2 percent, čo je menej, ako mnohí ekonómovia pôvodne očakávali.

Diera v ruskom rozpočte sa prehlbuje

Údaje zo začiatku tohto roka však ukazujú na narastajúce problémy, najmä v ruskom rozpočte. Podľa oficiálnych údajov ruského ministerstva financií totiž rozpočtová sekera za prvé dva mesiace roka dosiahla 2,6 bilióna rubľov, v prepočte zhruba 32 miliárd eur.

Podľa online dát z 28. marca dokonca už schodok ruského federálneho rozpočtu prekročil 4 bilióny rubľov, čo je približne 50 miliárd eur. O tretinu tak už prekročil plán na celý rok, ktorý si ruská vláda stanovila na úrovni 3 bilióny rubľov.

Narastajúci rozpočtový deficit Rusi sanujú najmä z Fondu národného bohatstva, ktorý si v predchádzajúcich rokoch tvorili z prebytkov z exportu fosílnych palív. Jeden z najbohatších Rusov, oligarcha Oleg Deripaska, však začiatkom marca vyhlásil, že Rusko môže zostať bez peňazí už budúci rok.

Viac o téme: ceny energií, ekonomika, inflácia, makroekonomika, Rusko, sankcie, Vladimir Putin

Súvisiace články

Aktuálne správy