Orbánova inflácia: Za rekordným rastom cien nie je len vojna a sankcie, tvrdí maďarská analytička

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

Podľa slov analytičky oslabenie forintu nie je zapríčinené iba vysokými cenami energií, pretože sú krajiny strednej a východnej Európy, ktoré boli vystavené ruským dodávkam energie v podobnej miere ako Maďarsko. Ako príklad uviedla Slovensko, kde je inflácia o 10 percentuálnych bodov nižšia než v Maďarsku.

Palóczová pripomenula v tejto súvislosti aj regulované ceny zavedené vládou. "Je jednoznačne preukázané, že po zavedení cenového stropu obchodníci zvýšili ceny iných produktov, o ktorých vedeli, že sú veľmi žiadané."

Z pravidiel matematiky podľa jej slov vyplýva, že ku koncu tohto roka pravdepodobne klesne inflácia na jednociferných 8 až 9 %, a to bez ohľadu na kroky vlády. Analytička však súčasne upozornila, že to ale vzhľadom na ďalšie vplyvy nebude znamenať okamžité zastavenie zvyšovania cien.

Opozícia: Maďarsko trpí Orbánovou infláciou

"Maďarsko netrpí sankčnou infláciou, ale Orbánovou infláciou." uviedol na online tlačovej konferencii spolupredseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a poslanec parlamentu Imre Komjáthi, ktorý upozornil na skutočnosť, že maďarská inflácia dosahuje 2,5-násobku priemeru Európskej únie (EÚ) a je zďaleka najvyššia spomedzi členských krajín EÚ.

Podľa opozičného politika Maďari musia za potraviny zaplatiť o 47 % viac ako pred rokom, pričom v ďalších krajinách Únie bola cena potravín vyššia len o 19,5 %.

"Vysoká inflácia je spôsobená vojnou a bruselskými sankciami v celej Európe," reagovala vládna strana Fidesz, ktorá poznamenala, že ľavica je zástancom vojny a sankcií.

Viac o téme: inflácia, Maďarsko, sankcie, vojna, vysoké ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy