Premrhaná príležitosť: Slováci hodnotia využívanie eurofondov tragicky, väčšina si nespomenie na žiaden projekt! (prieskum)

, Redakcia

Ročne má Slovensko možnosť čerpať miliardy eur z eurofondov. Či sa mu darí využívať ich efektívne, sme sa pýtali Slovákov. Výsledky prieskumu však príliš povzbudivé nie sú.

Slovensko je súčasťou Európskej únie už vyše 20 rokov. Jednou z najväčších výhod nášho členstva sú eurofondy, ktoré nám majú pomôcť dobiehať ekonomicky vyspelejšie západné štáty. Platí to aj v súčasnosti, keďže Slovensko je stále čistým prijímateľom zdrojov z rozpočtu Európskej únie. Inak povedané, z Bruselu rok čo rok zinkasujeme podstatne viac, ako do spoločného rozpočtu odvedieme.

Otázkou však je, či sa nám za spomínané dve dekády podarilo tieto miliardy eur využiť skutočne efektívne. Hoci boli nasmerované do rôznych projektov z mnohých oblastí, Slováci o tom presvedčení príliš nie sú. Skôr naopak. Ako ukázal prieskum spoločnosti Ressolution Group pre web oPeniazoch.sk, ktorý sa realizoval v máji 2024 na vzorke 506 respondentov online populácie staršej ako 15 rokov, Slováci vo všetkých oblastiach vnímajú využitie eurofondov na Slovensku ako neefektívne. Drvivá väčšina z nich si dokonca nespomenie na žiaden projekt financovaný z eurofondov.

Na otázku, ako efektívne sa Slovensku darí za posledných 20 rokov čerpať eurofondy, pritom až takmer štvrtina všetkých opýtaných odpovedala, že veľmi neefektívne. Ďalších vyše 36 percent oslovených Slovákov uviedlo, že skôr neefektívne. Naopak, veľmi efektívne narábanie Slovenska s eurofondami vníma iba niečo vyše 3 percent respondentov a skôr efektívne 17 percent opýtaných. Bezmála 19 percent nevedelo odpovedať.

Využívajú sa eurofondy na Slovensku efektívne?

Zaujímavým faktorom pri hodnotení využívania eurofondov je pritom aj vek. "Pozitívnejšie vidia situáciu mladí. Medzi Slovákmi vo veku 15 až 34 rokov považuje čerpanie za efektívne každý štvrtý a za neefektívne o trochu viac ako polovica. Negatívnejšie hodnotenie nastupuje s vyšším vekom ľudí. Medzi ľuďmi nad 54 rokov považuje čerpanie za efektívne iba 14 percent a za neefektívne sedem z desiatich," uviedol na margo výsledkov prieskumu Media Solutions Director v spoločnosti Ressolution Group Jakub Fulín.

Neefektívni vo všetkých oblastiach?

Tragické výsledky hodnotenia celkového narábania s eurofondami na Slovensku sa premietli aj do všetkých posudzovaných oblastí, a to šport, doprava, hospodárstvo, regionálny rozvoj, kultúra, obrana a bezpečnosť, pôdohospodárstvo, sociálne zabezpečenie, školstvo, zdravotníctvo a životné prostredie. V žiadnej z týchto oblastí totiž Slováci nevnímajú využívanie eurofondov v priemere väčšinovo efektívne.

Pohľad Slovákov je dokonca natoľko tragický, že pri žiadnej z oblastí nepovažuje čerpanie eurofondov za veľmi dobré alebo skôr dobré spolu viac ako 18 percent opýtaných. Všeobecne však možno povedať, že najlepšie hodnotenie využívania eurofondov získali oblasti, kde je ich použitie zrejme najlepšie viditeľné. Napríklad v doprave či regionálnom rozvoji. "Najlepšie Slováci hodnotia čerpanie eurofondov za posledných 20 rokov v oblasti regionálneho rozvoja, za najhoršie potom považujú čerpanie v zdravotníctve," dodal Fulín.

"Pozitívnejšie vidia situáciu mladí. Medzi Slovákmi vo veku 15 až 34 rokov považuje čerpanie za efektívne každý štvrtý a za neefektívne o trochu viac ako polovica. Negatívnejšie hodnotenie nastupuje s vyšším vekom ľudí. Medzi ľuďmi nad 54 rokov považuje čerpanie za efektívne iba 14 percent a za neefektívne sedem z desiatich," uviedol na margo výsledkov prieskumu Media Solutions Director v spoločnosti Ressolution Group Jakub Fulín.

Nespomenú si na žiaden eurofondový projekt

Prieskum však tiež ukázal, že väčšina Slovákov nemá ani o aktivitách, ktoré sú na Slovensku podporované a financované z eurofondov, žiaden prehľad. Viac ako tri štvrtiny všetkých opýtaných si totiž nespomenú na žiaden projekt, ktorý by bol finančne podporený z eurofondov.

"Konkrétny projekt, ktorý bol finančne podporovaný z eurofondov, si však vybaví iba 23 percent Slovákov. Častejšie pritom ľudia vysokoškolsky vzdelaní a ľudia z veľkých miest," uzavrel Fulín.

Výskum realizuje agentúra ResSOLUTION Group metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke internetovej populácie zo Slovenského národného panelu. Ide o jeden z najväčších výskumných panelov na Slovensku, ktorý v súčasnosti zahŕňa 25 000 respondentov. Jeho sponzorom je spoločnosť European National Panels, ktorá okrem Slovenska prevádzkuje online panely aj v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Chceli by ste sa aj vy zúčastniť na podobných prieskumoch alebo poznáte niekoho, kto by mal záujem? Každý si môže vytvoriť profil na Slovenskom národnom paneli tu.

Viac o téme: čerpanie , efektívnosť , eurofondy , prieskum , projekty , ResSOLUTION Group

Súvisiace články

Aktuálne správy