
Strata zamestnania vie poriadne znepríjemniť situáciu v rodinných rozpočtoch. Práve vtedy vie pomôcť podpora v nezamestnanosti či vyplatenie odstupného. Slovensko sa môže v tomto smere pochváliť najštedrejšou podporou v rámci krajín V4.
V roku 2023 vynaložilo Slovensko na sociálne zabezpečenie v nezamestnanosti 0,63 percenta HDP, čo bolo najviac vo V4. Ako ďalej vyplýva z údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, v pandemickom roku 2020 sme na podporu ľudí pri strate zamestnania vynaložili až 0,84 percenta HDP, čo bola podobná úroveň ako v Česku. Priemer EÚ v roku 2023 dosiahol 1,05 percenta výkonu ekonomiky a v roku 2020 až 2,21 percenta HDP.
Výdavky na zabezpečenie v nezamestnanosti zahŕňajú podľa analytikov ISA pravidelné príspevky (dávky v nezamestnanosti) a jednorazové príspevky, napríklad odstupné a ostatné kompenzácie. Zdrojom dát sú centrálne databázy a dotazníkové prieskumy. Zjednodušene povedané, ide o všetky výdavky štátu aj súkromného sektora, ktoré majú ľuďom pomôcť zvládnuť stratu zamestnania.
"Tieto výdavky stúpli počas pandémie, keď štát poskytoval dodatočnú pomoc. Slovensko sa na rozdiel od zvyšných štátov V4 a priemeru EÚ stále nevrátilo na úroveň spred pandémie," dodáva inštitút.
Poberali ste niekedy podporu v nezamestnanosti?
Na Slovensku tvorili v roku 2022 jednorazové peňažné dávky 48,5 percenta z celkových výdavkov na nezamestnanosť, čo bol tretí najvyšší podiel v EÚ. Pred pandémiou tvorili zhruba 30 percent z celku.
Odstupné pritom tvorilo 29,6 percenta celkových výdavkov. Vypláca ho verejný aj súkromný sektor, silové zložky alebo je z garančného poistenia. Vo verejnom sektore tvorilo odstupné 7,2 percenta a v súkromnom 15 percent celkových výdavkov.
Nezamestnanosť už u nás nie je strašiakom
Slováci sa pritom môžu tešiť z postupne zlepšujúcej sa situácie na trhu práce. Nezamestnanosť u nás od roku 2014 výrazne klesla, ale dlhodobo je najvyššia vo V4. V roku 2023 dosiahla 5,8 percenta, priemer v EÚ bol na úrovni 6,1 percenta.
A aké sú vlastne pravidlá pre podporu v nezamestnanosti na Slovensku? Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká zamestnancovi, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.
Výška dávky v nezamestnanosti sa u nás vypočítava z hrubej mzdy zamestnanca za posledné dva roky pred stratou zamestnania. Dávka predstavuje 50 % denného vymeriavacieho základu, čo je zjednodušene povedané polovica priemernej hrubej mzdy za uvedené obdobie.