Poslanci rozhodli: Obedy pre deti na školách bude opäť dotovať štát, rozpočet to bude stáť vyše 100 miliónov eur

, TASR/red

Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa od mája tohto roka obnovia. Zmenu prináša novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú v utorok schválila Národná rada (NR) SR. V rámci nej poslanci súhlasili s pozmeňovacím návrhom, ktorý predložila poslankyňa Petra Krištúfková (Sme rodina).

Dotácia bude predstavovať 1,4 eura pre materské školy, 2,1 eura pre prvý stupeň a 2,3 eura pre druhý stupeň základných škôl. Rodič bude musieť o poskytnutie dotácie požiadať pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni. Tohtoročné náklady štátu na toto opatrenie by mali dosiahnuť 110 miliónov eur.

Viacerí poslanci ostatnej vládnej koalície pritom avizujú, že tieto náklady by mali byť financované cez opätovné zavedenie osobitného odvodu pre regulované subjekty pre banky.

„Navrhuje sa opätovné zavedenie plošného poskytovania dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa vzhľadom na neustále sa zvyšujúce životné náklady domácností s deťmi ako energie, potraviny a v poslednom období aj zvýšenie cien stravovania detí v školách z dôvodu úpravy finančných pásiem na nákup potravín na jedlo v školskej jedálni, ako aj režijných nákladov v školských jedálňach,“ vysvetlila Krištúfková.

V parlamente vzácna zhoda, kritika znie len od SaS

Novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá prinesie aj obnovenie dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách, podporili pri hlasovaní takmer všetci prítomní poslanci Národnej rady SR. Obnovenie dotácie ocenila väčšina strán, s týmto krokom nesúhlasí SaS.

„Vyhral zdravý rozum. Vyhrali hlavne deti a rodičia. Nechcem politikárčiť, chcem poďakovať všetkým, je to úspech nás všetkých v NR SR,“ vyhlásil po hlasovaní predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Pozmeňujúci návrh týkajúci sa dotovaných obedov predložila poslankyňa hnutia Petra Krištúfková.

„Mám obrovskú radosť z toho, že sa schválila dotácia na obedy pre deti, že sa schválila v najvyššom piatom finančnom pásme. To znamená, že všetky náklady na suroviny budú po novom hradené štátom. Školy si budú môcť dovoliť poskytnúť obed v tej najvyššej kvalite,“ priblížila.

Účet majú zaplatiť banky

Sme rodina sa nakoniec na podpore dohodla aj s hnutím OĽaNO, ktoré pôvodne kritizovalo vysoké náklady na toto opatrenie. Tento rok by mali presiahnuť sto miliónov eur. Nakoniec sa však dohodli, že budú kryté rozšírením osobitného odvodu pre regulované subjekty.

„Dnes sme do múru stavby prorodinnej krajiny, prorodinného Slovenska, posadili ďalšiu kľúčovú tehlu. Popri 200 eur na dieťa, ktoré sa skladajú z prídavku na dieťa a daňového bonusu, dnes máme pri školákoch ďalších približne 50 eur vo forme obedov zadarmo,“ zhodnotil predseda OĽaNO Igor Matovič.

„Obedy zadarmo ako symbol prosociálneho charakteru vládnutia strany Smer-SD sa vracajú. Je hanbou, že boli pravicovou vládou zrušené,“ kritizoval predchádzajúce kroky vlády predseda opozičnej strany Robert Fico. Pravica obnovením týchto dotácií dala podľa neho za pravdu Smeru-SD, za ktorého vlády bolo opatrenie pôvodne zavedené.

Strana SaS hlasovala za novelu o hmotnej núdzi ako celok, pri návrhu dotácií na obedy sa zdržala. „Nemá zmysel robiť takúto sociálnu politiku voči ľuďom, ktorí na to nie sú príjmovo odkázaní. Toto sa tu teraz deje. Treba jasne povedať, že toto bola chyba,“ vyhlásil predseda liberálov Richard Sulík. Obed zadarmo je podľa neho vhodné poskytnúť iba tým deťom, ktorých rodičia nemajú dostatočné príjmy. „Ale tieto deti už obedy zadarmo majú aj dnes,“ pripomenul.

Adresnejšia pomoc v hmotnej núdzi

Návrh na štátne dotácie školských obedov bol pritom schválený len ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o hmotnej núdzi. Po jej schválení by pritom mala byť pomoc v hmotnej núdzi adresnejšia, efektívnejšia a motivačná voči jej príjemcom. Najzásadnejšie zmeny sa týkajú zrušenia osobitného príspevku, ktorý bude riešený samostatne v rámci politiky aktívnych opatrení na trhu práce.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Mení sa posudzovanie niektorých druhov príjmov, rozšíri sa tiež okruh osôb, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť zabezpečiť si príjem vlastnou prácou o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú odkázané na pomoc inej osoby. Právna norma umožní aj poskytnutie jednorazovej dávky pre domácnosti, ktoré sú v hmotnej núdzi, ale pomoc v hmotnej núdzi sa im neposkytuje.

Novela zároveň zvyšuje mieru ochrany poskytovanej niektorým osobám. Zameriava sa na zjednodušenie postupov a uľahčenie prístupu k pomoci v hmotnej núdzi pre osoby, ktoré napríklad z dôvodu vlastníctva starých motorových vozidiel, ktoré nevedia predať, nesplnili podmienky nároku na pomoc v hmotnej núdzi.

Zvýšenie sociálnych dávok

Právna norma prináša tiež zvýšenie súm dávky v hmotnej núdzi pre jednotlivé domácnosti, a to na základe koeficientu, ktorým boli k 1. júlu 2022 upravené sumy životného minima.

Mení sa aj valorizačný mechanizmus súm životného minima. Po novom sa budú upravovať koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností.

Časť novely bude účinná od 1. apríla, zvyšok od 1. októbra tohto roka.

Viac o téme: banky , Boris Kollár , dávky v hmotnej núdzi , detské obedy , dotácie , Igor Matovič , legislatíva , Národná rada SR NR , Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti OĽaNO , osobitný odvod , Richard Sulík , Robert Fico , rozpočet , Sloboda a Solidarita SaS , Sme rodina , Smer-SD , sociálne dávky

Súvisiace články

Aktuálne správy