Pomalší rast výrobných cien je dobrým znamením aj pre spotrebiteľov

Spomaľovanie inflácie vo výrobnej sfére je do budúcnosti dobrou správou aj pre spotrebiteľskú infláciu. V reakcii na v piatok zverejnené údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR to konštatoval hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku boli podľa aktuálnych štatistík v apríli medziročne vyššie o 14,2 %. „Dynamika rastu cien v priemysle sa tak výrazne spomalila, keďže v predchádzajúcich mesiacoch prekračovala 27 %. V podstate je na klesajúcej trajektórii už od septembra 2022, kedy dosahovala takmer 62 %,“ vyčíslil analytik.

Podobný trend pritom podľa Gábriša vidno aj u našich najdôležitejších obchodných partnerov z Nemecka a Českej republiky. Výrobná inflácia v Nemecku v apríli spomalila na 4,1 % a v Česku na 6,4 %. Pripomenul, že doterajší rast spotrebiteľských cien mal najmä nákladový charakter a bol tlačený najmä cenami energií a potravín.

„Tlak na rast nákladov výrobcov sa tak znižuje a vytvára priestor aj na znižovanie nákladových inflačných tlakov pre spotrebiteľov. Pre ekonomiku je to dobrá správa,“ zhodnotil ekonóm. 

Treba sledovať sekundárne inflačné tlaky

Potrebné je podľa neho ešte sledovať sekundárne inflačné tlaky prejavujúce sa v tlaku na ceny spotrebiteľských služieb, či dopytové tlaky. „V každom prípade aj dnešné údaje o cenách priemyselných výrobcov potvrdzujú, že najväčší inflačný šok máme za sebou a cenové tlaky budú pravdepodobne ďalej zvoľňovať,“ dodal Gábriš.

Okrem priemyslu sa v apríli spomaľovala inflácia aj v ďalších odvetviach. Medziročný rast cien poľnohospodárskych výrobkov spomalil na 9,1 %, pričom v marci dosahoval ešte 21,5 %. Je to ich najpomalší rast od júna 2021. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 14,1 %, čo bol ich najpomalší rast od decembra 2021. 

Viac o téme: inflácia, rast cien, spotrebitelia, Štatistický úrad SR ŠÚ

Súvisiace články

Aktuálne správy