Poľovačka na kryptopriemysel pokračuje: Po žalobe na najväčšiu burzu a jej zakladateľa zažili kryptomeny čierny pondelok

, Redakcia/TASR/ČTK

Digitálne meny si budú pondelok 5. júna 2023 zrejme dlho pamätať. Najväčšia kryptomena bitcoin totiž iba počas pondelňajšieho obchodovania stratila viac ako 5 %. Dostal sa tak najnižšie od marca. O nič lepšie sa neviedlo ani iným kryptomenám. V hre je však aj budúcnosť kryptosektora ako takého. Dôvodom sú obvinenia, ktoré americké úrady vzniesli voči najväčšej kryptoburze na svete Binance a jej zakladateľovi Changpeng Zhaovi.

Bitcoin sa v utorok dopoludnia obchodoval pri úrovni 25 700 dolárov. Ešte v pondelok ráno bola jeho hodnota cez 27 000 dolárov. Druhá najväčšia kryptomena ethereum rovnako oslabila o vyše 5 % a priblížila sa k 1800 dolárom. Najhoršie po zverejnení obvinení dopadol samotný token burzy Binance, ktorý sa používa na platenie poplatkov za obchodovanie na burze. Jeho hodnota sa prepadla o takmer 10 percent.

Samotný bitcoin pritom celkovo nemá za sebou najlepšie obdobie. Ako pripomína web cnbc.com, minulý týždeň zavŕšil svoj najhorší mesiac obchodovania od novembra a máj zakončil s poklesom o 7,9 %. Ešte v polovici apríla sa pritom obchodoval nad úrovňou 30 000 dolárov. Pondelňajšie obchodovanie tak bolo vyvrcholením nie príliš dobrého obdobia pre kryptomeny.

Žaloba na Binance a jej zakladateľa Zhaoa je pritom podľa cnbc.com pokračovaním v tohtoročnom tlaku amerických regulačných orgánov voči kryptopriemyslu. Iba v tomto roku totiž americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) obvinila spoločnosti Kraken, Genesis a Gemini Trust z ponúkania neregistrovaných cenných papierov investorom a pred možnými žalobami varovala aj Coinbase. Jej akcie sa po zverejnení žalôb voči Binance taktiež prepadli o 10 %.

Zneužili finančné prostriedky investorov?

Komisia podala žalobu na najväčšiu kryptoburzu Binance a jej zakladateľa Changpeng Zhaoa v pondelok. Tvrdí v nej, že porušili zákon o cenných papieroch a zneužili finančné prostriedky investorov. Podľa SEC sa Binance nezaregistrovala ako národná burza cenných papierov, maklér a zúčtovacia agentúra. Regulátor tiež tvrdí, že Binance zavádzala investorov tvrdeniami o údajnom dohľade a kontrole manipulatívneho obchodovania na platforme Binance.us bez toho, aby to v skutočnosti robila.

"Tvrdíme, že Zhao a Binance sa zapojili do rozsiahlej siete podvodov, konfliktov záujmov, nezverejňovania údajov a vypočítavého obchádzania zákona," povedal predseda SEC Gary Gensler. "Verejnosť by si mala dávať pozor na investovanie akéhokoľvek svojho ťažko zarobeného majetku do týchto nezákonných platforiem alebo ich prostredníctvom," dodal.

Žaloba SEC je ďalším z krokov, ktoré americké agentúry podnikli proti firme a jej vedeniu. V marci podala americká Komisia pre obchodovanie s termínovými kontraktmi na komodity (CFTC) žalobu na Binance a Zhaoa na okresnom súde v Illinois pre porušenie predpisov, keďže ponúkali neregistrované termínované kontrakty a opčné zmluvy. Binance tvrdí, že sa snažila pôsobiť legálne v USA vrátane založenia pobočky Binance.us, ktorá americkým používateľom ponúka kryptoprodukty s výnimkou derivátov a určitých tokenov.

Zhao na Twitteri uviedol, že jeho tím vec preverí. Binance poprela obvinenia, že užívateľské aktíva boli niekedy v ohrození. Žaloba je podľa nej neodôvodnená a firma sa bude brániť. Dodala, že so SEC v dobrej viere skoro 2,5 roka spolupracovala a opätovne vyzvala americký Kongres, aby vytvoril funkčný regulačný režim pre digitálne aktíva.

Navrhujú reguláciu

Obe žaloby proti Binance pritom predstavujú len niektoré z mnohých konfliktov medzi americkými regulátormi a kryptoburzou. Minulý týždeň predseda výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov Patrick McHenry a predseda výboru pre poľnohospodárstvo Glenn Thompson predstavili návrh o možnom rámci na reguláciu kryptomien.

Cieľom návrhu zákona je objasniť medzery medzi pravidlami CFTC a SEC. Snaží sa tiež načrtnúť to, čo firmy musia urobiť, aby sa zaregistrovali v SEC, a vyžaduje, aby SEC napísala nové pravidlá, ktoré sú prispôsobené na riadenie kryptomien.

Binance dominuje globálnemu sektoru digitálnych aktív. Jej hlavná burza Binance.com je najväčšou svetovou kryptomenovou burzou - vlani podľa spoločnosti CryptoCompare spracovala obchody v hodnote asi 23 biliónov dolárov.

Viac o téme: Americká komisia pre cenné papiere a burzu SEC, Binance, bitcoin, Changpeng Zhao, ethereum, Komisia pre cenné papiere a burzy SEC, Komisia pre obchodovanie s termínovanými kontraktmi a komoditami CFTC, kryptomeny, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy