Pohroma pre najbohatšieho človeka Ázie: Akcie jeho firiem sa za deň prepadli o pätinu, hovorí o útoku špekulantov

Najbohatší človek v Ázii, indický podnikateľ Gautam Adani, odráža útok špekulantov a zvažuje súdnu bitku. Kvôli správe analytikov americkej spoločnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dni klesla o viac ako 50 miliárd dolárov, uviedla v piatok agentúra Bloomberg. Analytici tvrdia, že Adaniho obchodná skupina manipuluje s cenami akcií a dopúšťa sa účtovných podvodov, čo Adani odmietol. Prepad akcií jeho firiem ale spôsobil, že Adani klesol v rebríčku najbohatších ľudí sveta.

Adani správu označil za zlomyseľnú a za selektívne dezinformácie. Hindenburg Research na svojom webe uvádza, že sa snaží odkrývať účtovné podvody a ďalšie nezrovnalosti vo firmách, Bloomberg aj ďalšie finančné médiá ju ale označujú anglickým súslovím ‚short seller‘ – tak sa hovorí firmám či špekulantom, ktorí profitujú z poklesu cien akcií. Správy o kontroverziách vo firmách k poklesu cien výrazne prispievajú, čím špekulant dosiahne zamýšľaný zisk.

Správy o prepade akcií Adaniho spoločností pred budovou akciovej burzy v Bombaji. Foto: SITA/AP

Výpredaj akcií firiem z Adaniho obchodnej skupiny sa pred víkendom ešte zvýraznil. To môže byť problém pre jeho snahu ponúknuť investorom akcie svojej vlajkovej spoločnosti Adani Enterprises v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Skupina Adani sa pritom vo štvrtok snažila investorov uistiť, že správa Hindenburgu je nepravdivá, a sľúbila, že podrobne vysvetlí, čo Hindenburg označuje za nezrovnalosti či podvody.

„Tieto problémy zasahujú do srdca indického podnikového sektora, kde dominuje rad rodinných konglomeránov,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Global CIO Office v Singapure Gary Dugan. „Tie sú zo svojej podstaty neprehľadné a globálni investori musia problematiku správy a riadenia firiem prijímať s dôverou,“ dodal.

Vierohodná správa?

Investičná spoločnosť Hindenburg Research vznikla v roku 2017 a založil ju obchodník Nathan Anderson. Podľa dostupných informácií ju tvorí menej ako desať ľudí. Ich správu o impériu Gautama Adaniho vo štvrtok spomenul americký investor a šéf veľkej investičnej spoločnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ju za vysoko vierohodnú a z analytického hľadiska veľmi kvalitnú.

Indická komisia pre cenné papiere podľa miestneho denníka Business Today uviedla, že správu Hindenburg Research by mohla využiť na svoju prácu. V každom prípade sa chce na Adaniho obchodné impérium teraz zamerať a niektoré tvrdenia preveriť.

Zdroj z indickej centrálnej banky agentúre Reuters povedal, že firmy z Adaniho obchodnej skupiny úroky z poskytnutých úverov zatiaľ vždy splácali podľa harmonogramu. Obavy z finančných problémov Adaniho firiem a dopadov na indickú ekonomiku zdroj označil za umelo vyvolané médiami.

Akcie Adani Enterprises v piatok na burze v Bombaji odpisovali takmer 20 percent, uzavreli potom so stratou 18,5 percenta mierne nad 2761 rupií. Klesli tak pod 3276 rupií za kus, čo je cena, za ktorú firma hlavným investorom ponúkla nové akcie. Cenový prepad u akcií ďalších firiem skupiny, napríklad Adani Green Energy alebo Adani Total Gas, predstavoval maximálne 20 percent. To je limit, cez ktorý už cena za jeden deň viac na burze v Bombaji klesnúť nemôže. Výrazný prepad sprevádzaný prudkým nárastom objemu obchodov akcie zažili aj v stredu, vo štvrtok sa na burze neobchodovalo.

Prepad v rebríčku najbohatších sveta

Prudký pokles cien akcií z Adaniho impéria spôsobil, že hodnota podnikateľovho majetku spadla pod 100 miliárd dolárov. Podľa rebríčka časopisu Forbes k piatkovému ránu predstavovala 96,6 miliardy dolárov, čo Adaniho radilo na siedme miesto medzi najbohatšími ľuďmi sveta. Na začiatku týždňa bol štvrtý. Najbohatším človekom v Ázii ale zostáva. Najbližším konkurentom je mu tam priemyselný magnát Mukeš Ambani, ktorý je tiež z Indie. Jeho majetok Forbes vo svojom online rebríčku k piatku odhadol na 83,6 miliardy dolárov, čo Ambaniho vo svete radí na 11. miesto.

Gautam Adani s rodinou zbohatli predovšetkým na ťažbe uhlia, ktoré hrá v indickom priemysle dodnes kľúčovú úlohu. Do podnikateľovho impéria patria stavebné a poľnohospodárske firmy, prenos dát, médiá, obnoviteľné zdroje energie i zbrojárske podniky.

Hodnota Adaniho majetku sa v minulých rokoch zvýšila skoro o 2000 percent a podľa rebríčka najbohatších ľudí sveta agentúry Bloomberg sa prechodne vyšplhala až na 125 miliárd dolárov. Adani sa tak dostal pred zakladateľa americkej spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa a vlani v septembri bol krátko druhým najbohatším človekom sveta, než klesol na tretie, potom na štvrté a teraz až na siedme miesto.

Sídlo Adaniho firiem v indickom Ahmedabáde. Foto: SITA/AP

Firmy, ktoré špekulujú na pokles ceny akcií konkrétneho podniku a pomáhajú si pri tom zverejňovaním kompromitujúcich informácií, musia svoje tvrdenia v prípade súdnych sporov doložiť. Ak to ich ľudia nedokážu a nevyvrátia podozrenie, že pokles ceny akcií vyvolali zámerne a za pomoci nepravdivých tvrdení, spravidla ich to potom stojí množstvo peňazí a riskujú aj väzenie. Hindenburg Research uviedol, že si za svojimi tvrdeniami ohľadom Adaniho firiem stojí.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , Gautam Adani , Hindenburg Research , India , majetok

Súvisiace články

Aktuálne správy