Podarí sa na poslednú chvíľu odvrátiť americkú rozpočtovú katastrofu? Biden a McCarthy majú za sebou dôležité stretnutie

Spojené štáty dohodu na navýšení dlhového stropu nemajú ani po pondelňajšom stretnutí prezidenta Joea Bidena a predsedu americkej snemovne Kevina McCarthyho. Ten však rokovania označil za produktívne a profesionálne. Či sa však podarí odvrátiť americkú platobnú neschopnosť, ktorá môže nastať už po 1. júni, však zostáva otázne.

Dátum 1. júna, označovaný ako konečný termín, do ktorého je potrebné schváliť navýšenie amerického dlhového stropu, sa neúprosne blíži. Po nedeľnom vyjadrení prezidenta Bidena, ktorý označil najaktuálnejšie podmienky republikánov za neprijateľné, sa zdalo, že obe zúčastnené strany čaká ešte dlhá cesta.

Odborná verejnosť preto netrpezlivo očakáva či dôjde k dlho očakávanej dohode. Biden pred časom uviedol že je ochotný rokovať o znížení amerického deficitu prostredníctvom zvýšenia daní bohatým Američanom, no strana republikánov nechce o zvyšovaní daní ani počuť.

Joe Biden a Kevin McCarthy absolvovali telefonát už počas nedele no k hlbším rokovaniam prišlo až počas osobného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v pondelok večer nášho času. Pondelňajšie stretnutie napokon dohodu neprinieslo, podľa McCarthyho však nastal istý posun.

Blížia sa k dohode?

Sám McCarthy označil podľa webu cnbc.com za produktívne a profesionálne. „Myslím, že tón bol dnes lepší ako ktorýkoľvek iný večer, keď sme diskutovali,“ povedal. Oba rokovacie tímy sa podľa neho chystajú intenzívne pracovať na kompromisnej dohode. „Prezident a ja poznáme konečný termín, takže si myslím, že sa budeme rozprávať každý deň… kým to neurobíme,“ dodal.

Biden aj McCarthy uznali, že jedným z hlavných problémov v rozhovoroch zostáva otázka výdavkových stropov, čo je kľúčová požiadavka Republikánskej strany, ale zatiaľ červená čiara pre Biely dom. Zvýšenie dlhového limitu by neoprávnilo nové výdavky, ale republikáni trvali na radikálnom znížení vládnych výdavkov ako súčasť dohody o zvýšení limitu pôžičiek.

Biden pritom dúfa, že dosiahne dohodu o limite dlhu, ktorá by posunula ďalší termín až za prezidentské voľby v roku 2024. Republikáni zo Snemovne reprezentantov, ktorí doteraz schválili len jednoročné zvýšenie, však tvrdia, že ak chce Biden viac času, bude musieť súhlasiť s ešte väčšími škrtmi.

Dlhodobý spor medzi republikánmi a demokratmi

Problém dlhového stropu sa pritom vlečie od začiatku prebiehajúceho roku. Po tom ako bol dlhový strop dosiahnutý už 19. januára bolo ministerstvo financií nútené financovať výdavky štátu pomocou špeciálnych finančných operácií. Republikáni, ktorí držia v kongrese väčšinu sa totiž zaviazali, že za navýšenie amerického dlhového stropu hlasovať nebudú ak nedôjde k výdavkovým škrtom americkej vlády.

Demokrati na čele s prezidentom Bidenom dlhodobo odmietali akékoľvek rokovania o podmienkach zvýšenia dlhového stropu. Podľa ich názoru malo dôjsť k zvýšeniu bez akýchkoľvek škrtov vo výdavkoch americkej vlády. S rastúcou hrozbou nebezpečenstva sa však zdá, že strana demokratov nemá inú možnosť ako pristúpiť na časť predostretých požiadaviek.

Obrovský dopad na globálne hospodárstvo

Americká platobná neschopnosť by mohla mať katastrofálne následky. O peniaze by mohli prísť nie len držitelia amerických vládnych dlhopisov, ale aj sociálne slabší Američania medzi ktorých patria napríklad vojnoví veteráni či obyvatelia závislí od potravinovej asistencie a programov zdravotnej starostlivosti.

Medzi ďalšie následky spájané s platobnou neschopnosťou patrí aj zníženie americkej kredibility, zníženie hodnoty dolára, no možný je aj prudký prepad hodnoty akcií.

Viac o téme: Demokratická strana , dlhový strop , Joe Biden , Kevin McCarthy , platobná neschopnosť , Republikánska strana

Súvisiace články

Aktuálne správy