Po vzlete tvrdý pád: Pošle prudký prepad výnosov za vakcíny proti covidu-19 nemeckú ekonomiku do recesie?

, Redakcia

Enormný prepad výnosov dodávateľa vakcín proti covidu-19, spoločnosti BioNTech, uberie z tohtoročného nemeckého ekonomického rastu až vyše 0,3 %, vypočítala konzultačná spoločnosť Barkow Consulting. Teda presne toľko, aký pokles hospodárstva Nemecku predpovedá Medzinárodný menový fond.

Nemeckej spoločnosti BioNTech sa podarilo vo veľmi krátkom čase vyvinúť účinnú vakcínu mRNA proti covidu-19 a spolu so spoločnosťou Pfizer ju uviedli na globálny trh. Okrem nádeje na čo najskoršie ukončenie pandémie to znamenalo prudký nárast tržieb nemeckej biotechnologickej firmy. Ten bol až taký výrazný, že na 2,6-percentnom hospodárskom raste Nemecka z roku 2021 sa podieľal až celou pätinou.

Celkové výnosy BioNTechu pritom v spomínanom roku 2021 dosiahli neuveriteľných 19 miliárd eur. Pre porovnanie, to je ešte o miliardu viac, ako má Slovensko v tomto roku naplánované všetky daňové príjmy štátneho rozpočtu. S postupným odznievaním pandémie však prichádza tvrdý pád a opäť to pocíti aj nemecká ekonomika ako taká. Tentokrát však na negatívnej strane.

Trhové očakávania totiž na tento rok spoločnosti BioNTech predpovedajú celkové výnosy už iba na úrovni 5,5 miliardy eur. Samotná spoločnosť je však v predpovediach ešte konzervatívnejšia a hovorí o tohtoročných tržbách vo výške 5 miliárd eur.

Prispeje BioNTech k nemeckej recesii?

Za aktuálnych okolností by to podľa prepočtov konzultačnej spoločnosti Barkow Consulting znamenalo, že výpadok tržieb BioNTechu by zodpovedal negatívnemu vplyvu na rast nemeckej ekonomiky v roku 2023 na úrovni 0,33 %. To je pritom presne rovnaké číslo, ako Medzinárodný menový fond predpovedá tohtoročný pokles hrubého domáceho produktu v Nemecku. Inak povedané, bez negatívneho vplyvu výpadku tržieb BioNTechu by sa možno Nemecko tento rok recesii vyhlo.

Samotný Barkow Consulting však pripomína, že ide o veľmi zjednodušené prirovnanie nominálnych tržieb z číslami reálneho hrubého domáceho produktu. Minimálne však ukazuje na obrovský vplyv globálnych dodávok vakcín proti ochoreniu covid-19 od spoločnosti BioNTech aj na takú veľkú ekonomiku, akou je Nemecko.

Partnerská firma BioNTechu pri výrobe a distribúcii vakcín na covid-19, americký Pfizer, pritom len nedávno reportoval podobne výrazné prepady tržieb. V druhom štvrťroku totiž spoločnosť dosiahla tržby niečo vyše 12,7 miliardy dolárov, čo znamenalo medziročný prepad o 54 percent. Hlavným dôvodom je rovnako citeľný pokles záujmu o vakcíny proti covidu-19.

Viac o téme: BioNTech , hrubý domáci produkt HDP , Nemecko , pandémia covid-19 , Pfizer , recesia , vakcíny

Súvisiace články

Aktuálne správy