Pfizeru klesli tržby o 54%: Výrazne ochladol záujem o covidové vakcíny

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer mala v druhom štvrťroku tržby 12,73 miliardy dolárov, čo je medziročný prepad o 54 percent a horší výsledok, ako sa čakalo. Hlavným dôvodom je citeľný pokles záujmu o vakcíny proti covidu-19, ktorých je Pfizer významným producentom. Čistý zisk spoločnosti sa znížil o 77 percent na 2,33 miliardy dolárov, informovala dnes spoločnosť v správe o výsledkoch hospodárenia.

Podnik uviedol, že tento rok nebude z hľadiska predaja výrobkov proti covidu-19 dobrý. Zrejme bude najslabší od vrcholu záujmu, ktorý firma registrovala v rokoch 2021 a 2022. Manažment však predpokladá, že na budúci rok by sa dopyt mohol zvýšiť.

Pfizer sa pripravuje na postupný pokles tržieb v najbližších rokoch, pretože niektoré z jeho najpredávanejších liekov budú čoskoro čeliť konkurencii lacnejších generických prípravkov. Spoločnosť na to zareagovala miliardovými akvizíciami, na čele s tohtoročným prevzatím firmy Seagen za 43 miliárd dolárov. Seagen sa špecializuje na liečbu rakoviny. Pfizer tiež zvýšil výdavky na výskum a vývoj. Podnik teraz očakáva, že tržby za celý tento rok budú v rozmedzí 67 až 70 miliárd dolárov, zatiaľ čo doteraz ich odhadoval na 67 až 71 miliárd USD.

Pfizer
Ilustračné foto. Foto: TASR/AFP

Tržby z predaja covidovej vakcíny Comirnaty v druhom štvrťroku medziročne klesli o 83 percent na 1,49 miliardy dolárov, zatiaľ čo tržby z predaja antivirotika Paxlovid sa prepadli o 98 percent na 143 miliónov dolárov. Analytici pri Comirnate očakávali tržby 1,40 miliardy a pri Paxlovide 1,08 miliardy dolárov. Najmä pri prípravku Paxlovid ide teda o veľké sklamanie, hoci firma s poklesom záujmu počítala, vzhľadom na to, že pandémia covidu-19 už skončila.

Celkové tržby za druhý štvrťrok zaostali za odhadmi analytikov

Čo sa týka celkových tržieb za druhý štvrťrok, tie zaostali za odhadmi analytikov, ktorí v ankete spoločnosti Refinitiv počítali s tržbami okolo 13,27 miliardy dolárov. Zisk na akciu bez jednorazových položiek medziročne klesol o 67 percent na 67 centov. To je naopak lepší výsledok, keďže analytici v priemere počítali so ziskom na akciu 57 centov.

Viac o téme: pandémia covid-19 , Pfizer , pokles , tržby , vakcíny

Súvisiace články

Aktuálne správy