Padlo dôležité rozhodnutie! Poputujú peniaze zo zmrazených ruských aktív na Ukrajinu?

Krajiny Európskej únie sa zhodli na pravidlách, ktoré otvárajú cestu k možnému využitiu ziskov zo zmrazených aktív Ruskej centrálnej banky na podporu Ukrajiny.

Centrá medzinárodného vyrovnania platieb, ktoré v rámci sankcií zadržiavajú aktíva ruskej banky, budú musieť dodržiavať obmedzenia pri nakladaní s mimoriadnymi ziskami z týchto aktív. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba rozhodnutie krajín EÚ privítal.

EÚ za takmer dva roky od začiatku ruskej invázie zablokovala okolo 200 miliárd eur finančných aktív Ruskej centrálnej banky. Ich prevažnú časť držia spomínané strediská, z ktorých najväčší objem uchováva v Belgicku sídliaci Euroclear. Táto spoločnosť podľa agentúry DPA vlani zarobila na úrokoch z ruských aktív 4,4 miliardy eur.

Mala by EÚ využiť prostriedky zo zmrazených ruských aktív v prospech obnovy Ukrajiny?

Na základe schváleného nariadenia strediská držiace v rámci unijných sankcií viac ako milión eur ruskej banky budú musieť osobitne vykazovať všetky mimoriadne zisky, ktoré majú z operácií s týmito financiami. Budú mať tiež obmedzenú možnosť s príjmami ďalej nakladať.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov!

„Toto rozhodnutie otvára cestu k tomu, aby Rada (štáty EÚ) rozhodla o možnom zavedení finančného príspevku z týchto čistých ziskov do rozpočtu EÚ k podpore Ukrajiny a neskôr k jej obnove a rekonštrukcii,“ uviedla Rada EÚ v tlačovej správe.

Európska komisia by v druhej fáze mala navrhnúť vyčlenenie peňazí z revidovaného rozpočtu únie a ich prevedenie Kyjevu. Zatiaľ pritom nie je jasné, kedy by ich Ukrajina mohla dostať.

„Vyzývame na ďalšie kroky, ktoré by umožnili ich praktické využitie v prospech Ukrajiny,“ privítal rozhodnutie členských štátov EÚ ukrajinský minister zahraničia Kuleba.

Viac o téme: Európska únia EÚ, Ruská centrálna banka, ruské aktíva, Rusko, sankcie, Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy