Pád kryptoburzy FTX bude mať dôsledky, Británia chystá prísnu reguláciu trhu kryptomien

Británia sa po bankrote americkej kryptomenovej burzy FTX chystá toto odvetvie prísne regulovať. Vládni činitelia to načrtli v materiáli, ktorý v utorok začali prerokúvať ľudia z ministerstva financií. Počíta sa aj s reguláciou kontroverzného požičiavania kryptomien a ich úschovy, zámerom je podľa médií dohľad nad kryptotrhom priblížiť regulácii tradičných finančných spoločností.

Veľkou témou, ktorá sa objavila v minulom roku, bol nárast rizikových pôžičiek uzatvorených medzi viacerými kryptomenovými firmami, ako aj nedostatočná hĺbková kontrola vykonávaná u protistrán zapojených do týchto transakcií. Návrhy vládnych úradníkov by takéto aktivity potlačili.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Z návrhov vyplynulo, že snahou je vytvoriť „robustný režim, ktorý by ako prvý na svete posilnil pravidlá týkajúce sa požičiavania kryptoaktív a zároveň zvýšil ochranu spotrebiteľov a prevádzkovú odolnosť firiem“, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v utorok neskoro večer, z ktorého cituje server CNBC.

„Sme aj naďalej pevne odhodlaní rozvíjať ekonomiku a umožňovať aj technologické zmeny a inovácie – a to sa týka aj technológie kryptoaktív,“ uviedol v oznámení ekonomický tajomník ministerstva financií Andrew Griffith. „Musíme ale tiež chrániť spotrebiteľov, ktorí túto novú technológiu využívajú – zabezpečiť robustné, transparentné a spravodlivé štandardy,“ dodal.

Posilnená snaha regulovať

Kolaps FTX urýchlil snahu globálnych regulačných orgánov začať odvetvie kryptomien dôsledne regulovať. Sektor zatiaľ regulácii uniká. Európska únia a Spojené štáty už predložili vlastné návrhy na zlepšenie ochrany spotrebiteľov v tejto oblasti. Griffith 2. decembra uviedol, že nedávne udalosti na trhu s kryptomenami posilňujú potrebu včasnej, jasnej a účinnej regulácie. Krátko predtým sa dostala do problémov FTX.

Zakladateľ kryptomenovej burzy FTX Sam Bankman-Fried eskortovaný po vypočutí na súde v Nassau na Bahamách v decembri 2022. Foto: SITA/AP

Už v roku 2021, keď sa najznámejšia kryptomena bitcoin dostala na rekordných takmer 69 000 dolárov, sa o regulácii hlasno debatovalo. Potom však prišiel prudký pokles cien a s ním sa zintenzívnili aj debaty o regulácii. Teraz sa bitcoin predáva pod 24 000 USD. Niektorí vládni činitelia hovoria o praktikách „divokého západu“, ktoré v odvetví panujú, ale pripúšťajú, že z týchto technologických inovácií môže britská ekonomika ťažiť.

Práve kolaps burzy FTX, ktorá podľa obžaloby využívala peniaze zákazníkov na rizikové pôžičky a obchody, spustil reťazovú reakciu bankrotov firiem spojených s FTX a poskytujúcich pôžičky digitálnych aktív. Týka sa to napríklad spoločností BlockFi a Genesis Trading zo skupiny Digital Currency Group.

Požiadavky na transparentnosť

Návrhy predstavené v utorok by presadili aj prísnejšie požiadavky na transparentnosť kryptomenových búrz. Snahou je zabezpečiť, aby boli zverejňované príslušné informačné dokumenty a stanovili jasné požiadavky na prijatie digitálnych tokenov na obchodovanie.

Británia sa chce stať na globálnej scéne lídrom v oblasti kryptomien a blockchainových technológií. Tieto ambície, ktoré krajina prvýkrát načrtla vlani na jar, ale sprevádza chaotické striedanie vlád. Súčasného premiéra Rishiho Sunaka, ktorý je vo funkcii od vlaňajšieho októbra, obchodníci považujú za priateľského k trhu kryptomien. Sunak už skôr povedal, že chce z Británie urobiť preferovanú jurisdikciu pre technológie kryptomien a blockchainu.

Viac o téme: bankrot , bitcoin , FTX , kryptomeny , regulácia , Sam Bankman-Fried , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy