Orgány, hlas či holuby: Poisťovne prezradili, o aké netradičné poistenia majú Slováci záujem!

Aj keď si väčšina Slovákov spája poistenie s ochranou zdravia, života, domácnosti či auta, poisťovne sa občas stretávajú aj s netradičnými požiadavkami, ktoré ich prekvapia. Hoci ide o výnimočné prípady, sú dôkazom, že ľudia si chcú poistiť aj svoje povolanie alebo životný štýl.

Zaujímalo nás, o aké netradičné poistenia majú záujem Slováci, preto sme oslovili poisťovne pôsobiace na Slovensku. Odpovede sme dostali len od dvoch z nich – Allianz a Wüstenrot.

„Vo všeobecnosti sú Slováci v poisťovaní konzervatívnejší a špecifické požiadavky na poistenie sú skôr výnimočné. Klienti si zriedkavo chcú poistiť niečo netradičné, a ak už takúto požiadavku majú, často im naši finanční poradcovia vysvetlia, že podobné poistenie na Slovensku nie je bežné alebo sa s ním v praxi nestretávame,“ uviedla pre web oPeniazoch.sk Zuzana Zúbeková, hovorkyňa Wüstenrot poisťovne.

Netradičné poistenia podľa Slovákov

„Z času na čas sa objavia požiadavky či záujem o poistenie nejakého orgánu či konkrétnej časti tela. Napríklad mali sme požiadavku od jednej speváčky na poistenie hlasu a ďalšej časti tela. Záujem o takéto poistenie je však tak ojedinelý a pre poisťovňu nie je efektívne a rentabilné vyvíjať takýto produkt,“ prezradila nám Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz slovenskej poisťovne.

Dôvod je pritom zrejmý. Keďže ide o veľmi malú cieľovú skupinu a tým aj nedostatočné rozloženie rizika, v konečnom dôsledku by bol takýto produkt podľa jej slov veľmi drahý.

Premýšľali ste už nad nejakým netradičným typom poistenia?

Zaujímavý prípad spomína aj Wüstenrot. „Stretli sme sa s požiadavkou na poistenie proti kleptománii. Keďže ide o diagnostikovanú poruchu správania, ktorá spôsobuje opakované krádeže, poistenie v tomto prípade nie je možné,“ priblížila Zúbeková.

Podnikatelia však prichádzajú s rôznorodejšími požiadavkami. Wüstenrot zaznamenal záujem o poistenie holubov proti útokom dravcov či dokonca poistenie proti nekompetentnosti zamestnancov. Aj tu však platí, že poisťovňa musí vedieť riziko objektívne vyhodnotiť a určiť jasné podmienky poistného plnenia.

Ako vzniká nové poistenie?

Pri zvažovaní nového druhu poistenia poisťovne analyzujú viacero aspektov – od reálneho dopytu cez mieru rizika až po legislatívne a ekonomické hľadiská. „Netradičné poistenie je teda možné, pokiaľ existuje jasný dopyt a možnosť efektívneho manažovania rizík. Poistné produkty sa vyvíjajú a prispôsobujú aktuálnej situácii a požiadavkám trhu a klientov,“ upresnila Kanderková.

Zaujímavé je, že s vývojom trhu sa menia aj preferencie zákazníkov. Špecialistka komunikácie Allianz poisťovne ešte prezradila, že niektoré produkty, ako napríklad poistenie záhumienkového hospodárstva už stráca opodstatnenie. Namiesto toho sa začínajú objavovať témy ako poistenie vesmírnych letov či poistenie jednotlivcov na cestu do vesmíru. Poisťovne preto sledujú trendy a analyzujú, či majú nové produkty šancu zaujať širšie publikum.

poisťovňa, poistenie
Ilustračné foto Zdroj: pexels.com/Kindel Media

„Dôležitá je aj naša schopnosť objektívne posúdiť, či bude možné v prípade poistnej udalosti jednoznačne preukázať jej vznik a oprávnenosť nároku na poistné plnenie. Zároveň vždy myslíme na to, aby naše produkty prinášali skutočnú hodnotu klientom a chránili ich pred reálnymi rizikami,“ dodala na záver Zúbeková.

Prvé havarijné poistenie bicykla na Slovensku

Medzi netradičné poistenia môžeme zaradiť aj havarijné poistenie bicykla, s ktorým ako prvá prišla nedávno poisťovňa Generali. To okrem bicykla či elektrobicykla platí aj na kolobežky, elektrokolobežky a prívesné vozíky za bicykel. Možnosť poistenia je až do výšky 10-tisíc eur a vzťahuje sa okrem krádeže aj na haváriu, vandalizmus, požiarne a živelné riziká, prepätie, podpätie a vodu.

Za netradičné ho môžeme považovať z toho dôvodu, že na Slovensku ho iné poisťovne neponúkajú. Svoj bicykel si zväčša môžete poistiť len v rámci poistenia domácnosti, ktoré je bežnou súčasťou portfólií poisťovní. Krádeže bicyklov pritom nie sú vôbec ojedinelé.

Podľa policajných štatistík bolo minulý rok na Slovensku odcudzených 416 bicyklov, čím zlodeji spôsobili ich majiteľom škodu vo výške 658-tisíc eur. Najviac sa bicykle kradli v Košickom kraji, kde ich zmizlo 125. Nasledovali Bratislavský (94) a Žilinský kraj (51). Tieto údaje prezradila hovorkyňa Allianz Helena Kanderková, ktorá tiež dodala, že klienti ich poisťovne každý mesiac hlásia v priemere tri až štyri krádeže bicykla. S príchodom teplého počasia môže toto číslo ešte rásť.

Viac o téme: Allianz - Slovenská poisťovňa , poistenie , poistenie domácnosti , poisťovne , Wüstenrot

Súvisiace články

Aktuálne správy