
Viac práce znamená vyššie príjmy. Platí to aj na Slovensku, kde sa za ďalším ako hlavným príjmom obzerá takmer 350-tisíc pracujúcich. Ďalšia práca im tak dokáže zvýšiť mesačný príjem o desiatky eur. Priemerný pracujúci so súbehom príjmov zarobil vlani podľa analytikov vďaka svojej aktivite o 16 percent viac.
Viacnásobná ekonomická aktivita vedie k celkovo vyšším príjmom. Ako ďalej konštatujú analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, priemerný pracujúci so súbehom príjmov zarobil vlani o 169 eur mesačne viac ako jeho náprotivok s jedným pracovným vzťahom.
V roku 2023 bolo na Slovensku 2,1 milióna pracujúcich s nanajvýš jedným zdrojom príjmu, z ktorého odvádzali odvody do starobného fondu Sociálnej poisťovne. Ako dodávajú analytici ISA, nezáleží pritom, či zdrojom ich príjmu bola pracovná zmluva, dohoda, živnosť alebo obdobný vzťah.
Snažíte sa zvýšiť si svoj príjem aj z iných zdrojov, ako je hlavná práca?
„Mediánový mesačný vymeriavací základ (na platenie starobného poistenia) za pracujúcich, ktorí nemali súbeh príjmov, predstavoval 1 052 eur,“ uvádzajú analytici, ktorý spracovali dáta zo Sociálnej poisťovne.
Ďalšie desaťtisíce Slovákov sa však snažia si svoj mesačný príjem zvýšiť. Pre zvyšných 349-tisíc pracujúcich totiž platilo, že počas aspoň jedného mesiaca minulého roka mali viac ako jeden príjem, z ktorého platili starobné poistenie. Inými slovami, dosiahli súbeh príjmov. „Medián zo súčtu všetkých vymeriavacích základov bol pri tejto skupine pracujúcich na úrovni 1 221 eur, čo je o 16 percent viac ako u pracujúcich bez súbehu príjmov,“ uvádzajú analytici.
A čo je za takýmto vysokým počtom ľudí s viacerými zdrojmi príjmu? Hľadanie ďalších zdrojov môže podľa analytikov naznačovať, že ľudia vnímajú svoju nižšiu životnú úroveň alebo majú vyššie záväzky, čo ich poháňa viac pracovať.