Daň z finančných transakcií, ktorá by sa do praxe mala dostať od apríla budúceho roka, bola pripravená zle a do praxe by sa nikdy nemala ani dostať. Konštatujú to analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS, ktorí upozorňujú aj na paradoxné zavádzanie tejto dane.
Novú daň z finančných transakcií, ktorá je nosnou časťou vládneho konsolidačného balíčka, schválili poslanci parlamentu začiatkom októbra. Aj keď má účinnosť zákon o tejto dani stanovenú od začiatku budúceho roka, samotná daňová povinnosť vznikne firmám či živnostníkom až od apríla 2025. Ešte pred nadobudnutím samotnej účinnosti sa však zákon po kritike z rôznych strán dočkal aj výrazných zmien.
Rozsiahla novela zákona o dani z finančných transakcií prešla v NR SR len koncom novembra. Okrem iného prináša do zákona ďalšie oslobodenia, a to pre organizácie, na ktoré sa nebude vzťahovať.
Prijímanie zákona a aj rozsiahle zmeny ešte pred účinnosťou samotného zákona kritizuje INESS. Ako upozornil inštitút na sociálnej sieti, daň z finančných transakcií sype piesok do motora ekonomiky a zákon bol tak zle pripravený, že jeho novela prijatá o necelé dva mesiace je dlhšia ako samotný zákon.
Analytici INESS zároveň upozorňujú, že daň z finančných transakcií zhorší postavenie Slovenska v súťaži o investície. „Všetci ju zaplatíme nielen v cenách, ale aj pomalšom raste ekonomiky a priemernej mzdy. Tento zákon sa nemá vylepšovať novelami ale úplne zrušiť,“ dodáva INESS.
Mala by sa nová daň z finančných transakcií zaviesť do praxe?
Kým prijatý zákon o dani z finančných transakcií mal 2759 slov, jeho novela bola dlhšia. Obsahovala podľa inštitútu až 3080 slov. Jediné dobré riešenie je tak podľa analytikov tento zákon zrušiť.
Zákon sa dočkal výrazných zmien
Minulý mesiac prijatá novela zákona o dani z finančných transakcií stanovuje výnimky pre rôzne subjekty, ktoré nebudú musieť platiť túto daň. Už pôvodný návrh hovoril o tom, že od dane budú oslobodené napríklad platby daní, odvodov, sociálne dávky, dôchodky či platby na pošte. Rovnako sa nebude vzťahovať ani na platby štátu a samospráv.
Najnovšie sa zoznam subjektov, na ktoré sa daň z finančných transakcií nebude vzťahovať, rozšíril podľa ministerstva financií o ďalšie výnimky – napríklad občianske združenia alebo mimovládne organizácie, ktoré sa venujú pomoci ľuďom v núdzi či charite. Celkovo bude nová výnimka platiť až pre približne 17 000 organizácií.
Na dopady novej dane v praxi si ešte počkáme
Vládou aj parlamentom schválený zákon o dani z finančných transakcií nadobúda účinnosť už 1. januára 2025, samotná daňová povinnosť však prvýkrát vzniká až od 1. apríla 2025. Nastavená je tak, že dani podliehajú bankové prevody či výber z bankomatov. Platby kartou sa spoplatnia iba jednorazovým ročným poplatkom 2 eurá. Vzťahuje sa na firmy či fyzické osoby podnikateľov.
Sadzba dane je podľa schváleného znenia nastavená na 0,4 percenta zo sumy bankového prevodu s maximálnou daňou 40 eur za jednu transakciu. Výber z bankomatov sa má firmám a podnikateľom zdaňovať až 0,8 percentami z vyberanej sumy.