Všetko je inak: Daň z finančných transakcií bude napokon vyššia, ako vláda pôvodne avizovala!

, Redakcia

Viac ako 600 miliónov eur. Toľko chcela vládna koalícia dostať do rozpočtu z novej dane z finančných transakcií. Len v utorok ohlásené parametre opatrenia však už v stredu na rokovaní kabinetu zmenila. Daň z bankových prevodov bude napokon vyššia, ako sa pôvodne plánovalo!

Aktualizované v celom rozsahu o zmeny schválené Vládou SR v stredu 18. septembra 2024

Slovensko bude mať novú daň. Oficiálne o tom informoval minister financií Ladislav Kamenický. Daň z finančných transakcií má začať platiť od 1. apríla budúceho roka. Pôvodne ju pritom chceli zaviesť ešte o niečo skôr. „Pôvodný zámer bol od 1. januára. Potrebujeme nejaký čas, aby sme to zimplementovali,“ povedal v utorok Kamenický.

Kabinet si od novej dane sľuboval dodatočné príjmy až vo výške 610 miliónov eur. Napokon to však má byť ešte viac, keďže už v stredu na rokovaní vlády zmenili parametre pôvodného návrhu. Daň má byť vyššia a výnos má stúpnuť o ďalších 80 miliónov eur. Má to byť čiastočná kompenzácia taktiež na poslednú chvíľu dohodnutého zníženia dane z pridanej hodnoty pre gastrosektor na 5 percent.

Zásadnou informáciou je, na koho sa vlastne daň z finančných transakcií bude vzťahovať. Definitívne sa nebude týkať bežných ľudí. Platiť ju majú však nielen firmy, ale aj fyzické osoby podnikatelia. Teda aj všetci živnostníci. Platiteľom dane budú podľa Kamenického banky, ktoré budú prevádzať daň priamo štátu. „Bude to transparentné. Každý, kto to bude platiť, to bude vidieť vo svojich výpisoch,“ tvrdí.

Čo sa teda bude pri bankových prevodoch zdaňovať? Podľa ministra financií to majú byť odchádzajúce platby daňovníka, napríklad úhrady faktúr a výber v hotovosti v banke či v bankomate. Ďalšie operácie s platobnou kartou daňovníka, napríklad platby kartou, zdaňované byť nemajú. Títo daňovníci však za každú túto kartu odvedú štátu ročný 2-eurový poplatok.

Súhlasíte so zavedením novej dane z finančných transakcií pre firmy a živnostníkov?

Áno

Nie

4.72 %

95.28 %

Hlasovalo: 10592

Sadzba dane za bankové prevody mala byť pôvodne stanovená na 0,35 percenta z hodnoty transakcie s maximálnou výškou 30 eur za transakciu. Výbery hotovosti pri firmách a podnikateľoch v banke či z bankomatu mali byť zase zdanené 0,7 percentami z vyberanej sumy.

Napokon však po spomínanom stredajšom rokovaní vlády bol schválený návrh, podľa ktorého má byť sadzba za bankové prevody na úrovni 0,4 percenta s maximálnou výškou až 40 eur za transakciu. Výbery v hotovosti sa zase majú po zmenách schválených na vláde zdaňovať až 0,8 percentami.

Minister vyššiu sadzbu pri narábaní s hotovosťou odôvodňuje aj tým, že nová daň môže motivovať k „hotovostnej ekonomike“. „Toto podporuje hotovostné hospodárenie, preto musíme urobiť také opatrenia, ako napríklad v Maďarsku. To znamená výbery v hotovosti v banke alebo z bankomatu len pre podnikateľov budú samozrejme spoplatnené a pôjde to do štátu,“ vyhlásil Kamenický.

Povinný podnikateľský účet

So zavedením novej dane z finančných transakcií sa pritom bude tiež od podnikateľov vyžadovať, aby svoje peniaze z podnikania spravovali výhradne na podnikateľskom účte. Toho sa totiž zdanenie bude týkať. „Potrebujeme vyčistiť systém. Dnes máme veľa podnikateľov, ktorí majú aj osobné financie aj podnikanie na jednom účte. Budeme chcieť, aby sa to rozdelilo,“ tvrdí minister.

Kto je fyzická osoba – podnikateľ?
Fyzické osoby – podnikatelia sú právne jednotky, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť podľa osobitných právnych predpisov vo vlastnom mene, na vlastný účet a na vlastnú zodpovednosť. Patria sem živnostníci (podnikajúci na základe živnostenského zákona), osoby so slobodným povolaním (osoby podnikajúce na základe iného ako živnostenského zákona, napr. advokáti, lekári, audítori, a. i.) a samostatne hospodáriaci roľníci (osoby vykonávajúce poľnohospodársku výrobu).
Zdroj: Štatistický úrad SR

Štát je podľa neho v komunikácii s bankami, aby tí, ktorí majú takto zmiešané osobné a podnikateľské financie a budú si musieť založiť samostatný podnikateľský účet, dostali zvýhodnené podmienky. Výhodnejšie podmienky by mali dostať aj podnikatelia, ktorí už majú takto financie rozdelené na podnikateľský a osobný účet.

Rezort financií myslel aj na alternatívu, že by prijaté zmeny motivovali firmy a podnikateľov, aby sa preregistrovali do zahraničia. Chystajú sa tomu zamedziť špecifickými opatreniami. „Samozrejme, máme aj systém na to, aby nám firmy neutekali do zahraničia,“ vyhlásil Kamenický. Na podrobnosti, ako chce štát zamedziť preregistrácii firiem za hranice Slovenska, si však podľa neho budeme musieť počkať a budú zahrnuté v pripravovaných novelách.

Od dane z finančných transakcií má byť pritom oslobodená väčšina štátnych subjektov. Výnimku má dostať Sociálna poisťovňa, rozpočtové a príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky. Zároveň platí, že daň sa nebude vzťahovať na platby daní a odvodov, nákup cenných papierov dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a doplnkových dôchodkových spoločností, nákup štátnych dlhopisov, peniaze Európskej únie a medzinárodných inštitúcií, zmenárenskej činnosti a platieb na pošte.

Bez zdanenia majú zostať aj platby medzi účtami daňovníka v tej istej banke, teda nie medzi bankami. „Čiže ak bude v jednej banke a bude si prevádzať peniaze z jedného účtu na druhý účet tej istej osoby, tak to bude bez dane,“ dodal minister.

Daň z finančných transakcií je súčasťou balíka konsolidačných opatrení, ktoré vládna koalícia predstavila v utorok. Viac o navrhovaných opatreniach si môžete prečítať v našom článku na tomto odkaze.

Viac o téme: daň , daň z bankových prevodov , konsolidácia , konsolidácia verejných financií , Ladislav Kamenický , Ministerstvo financií SR MF

Súvisiace články

Aktuálne správy