Nepoučiteľná Credit Suisse: Banka aj po prichytení naďalej pomáhala bohatým Američanom vyhýbať sa daniam

, Redakcia

Ukazuje sa, že ani usvedčenie a priznanie Credit Suisse z roku 2014, že pomáhala tisíckam Američanov vyhýbať sa americkým daniam, ju neodradilo v týchto praktikách pokračovať. Informátori z prostredia banky, ktorí spolupracujú s americkými úradmi na vyšetrovaní tvrdia, že v tom pokračovala celé roky.

Credit Suisse v roku 2014 priznala, že vedome pomáhala americkým klientom skrývať ich offshore aktíva a príjmy pred americkým daňovým systémom. Priznala používania falošných entít, ničenie záznamov o účtoch a dodávanie hotovosti americkým klientom. Zároveň súhlasila zakročiť voči daňovým podvodníkom v Spojených štátoch.

Ako ďalej informuje web cnbc.com, banka v tom období súhlasila aj s množstvom ďalších zmien, vrátane zverejňovania svojich cezhraničných aktivít a spolupráce a poskytovania údajov úradom. V stredu zverejnená správa finančného výboru amerického Senátu z dvojročného vyšetrovania však ukazuje, že Credit Suisse veselo v týchto praktikách pokračovala.

Príde exemplárny trest?

Zostáva otázkou, ako dôsledky môže mať porušenie dohody o vine a treste z roku 2014 na samotnú banku, ktorú pred pádom zachránilo prevzatie konkurenčnou UBS. Právnik oznamovateľov však podľa cnbc.com tvrdí, že by mala zaplatiť až 1,3 miliardy dolárov. „Je jasné, že je čas začať trestné stíhanie a zabezpečiť, aby existovali tresty, ktoré vysielajú jasný signál,“ povedal predseda senátneho finančného výboru Ron Wyden.

Podľa informátorov banka skrývala peniaze bohatých Američanov ešte dlho po spomenutej dohode o vine a treste. Hoci vtedy zverejnila a zatvorila mnoho amerických účtov, vo viacerých prípadoch amerických boháčov s podvodmi pokračovali. Okrem iného jednoducho menili národnosti uvedené na ich účtoch bez ohľadu na dôkazy, že išlo o Američanov, alebo presúvali peniaze do iných bánk bez nahlásenia americkým úradom.

Viac o téme: banky, CNBC, Credit Suisse, dane, daňové úniky, podvod, Spojené štáty americké USA, UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy