Neobmedzené platby v hotovosti zostanú, poslanci návrh na ich obmedzenie počas mimoriadnej situácie nepodporili

Výnimka zo zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa nezúži. Národná rada (NR) SR vo štvrtok neposunula návrh novely z dielne rezortu financií do 2. čítania.

Na platby v hotovosti sa podľa platnej legislatívy nevzťahuje zákaz v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie. V praxi to znamená, že už vyhlásenie mimoriadnej situácie v krajine vylúči uplatňovanie tohto zákona.

„Táto výnimka v podobe, v akej je dnes, sa javí ako nadmieru benevolentná a je v rozpore s cieľom zákona o obmedzení platieb v hotovosti,“ vysvetľoval návrh rezort financií.

Upozorňoval pritom, že vyhlásenie mimoriadnej situácie v marci 2020 z dôvodu ochorenia COVID-19 na území SR, ktorá trvá aj naďalej, nespôsobuje obmedzenie občanov a podnikateľov v bezhotovostnom platobnom styku.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Preto by podľa ministerstva bolo dôležité vypustiť uplatňovanie tejto výnimky pri mimoriadnej situácii, s cieľom zabrániť daňovým únikom, praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Sklamané ministerstvo

Ministerstvo financií (MF) SR mrzí, že Národná rada (NR) SR vo štvrtok neposunula návrh novely z dielne rezortu financií do druhého čítania. „Poslanci odmietli, aby sa opätovne mohla zaviesť prísnejšia kontrola pri používaní hotovosti, ktorá počas predchádzajúcich rokov výrazne pomohla v boji proti daňovým podvodom a praniu špinavých peňazí,“ uviedlo Ministerstvo financií SR (MF).

Obmedzenie platieb v hotovosti v maximálnej výške 5000 eur podľa ministerstva zabezpečovalo, že boli akékoľvek finančné prevody zaznamenané v bankových systémoch. Následne tak bolo ľahšie ich vystopovať prostredníctvom kontrolných orgánov.

Na platby v hotovosti sa podľa platnej legislatívy nevzťahuje zákaz v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie. V praxi to znamená, že už vyhlásenie mimoriadnej situácie v krajine vylúči uplatňovanie tohto zákona. „Počas pandémie dostalo toto pravidlo výnimku, no v súčasnosti už MF SR nevidí dôvod, aby sa naďalej uplatňovala,“ uviedol rezort.

Viac o téme: hotovosť , legislatíva , Ministerstvo financií SR MF , Národná rada SR NR

Súvisiace články

Aktuálne správy