Pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami sme svedkami intenzívnych debát medzi kandidátmi, ktoré sa často ukážu ako rozhodujúce pre nerozhodnutých voličov.
Prvú veľkú debatu sme už videli medzi súčasným prezidentom Bidenom a bývalým prezidentom Trumpom. Prekvapivým zvratom bolo, keď sa prezident Biden po slabom výkone rozhodol odstúpiť z kampane, čím otvoril cestu Kamale Harris, ktorá rýchlo získala priazeň voličov. Debaty sú však rozhodujúce pre nerozhodných voličov, ktorí ich častokrát pozorne sledujú a následne sa prikláňajú viac ku tomu, ktorý im je najbližší a inak to nebolo ani v súčasnosti.
Táto prezidentská debata bola ostrá a plná napätia, pričom sa dotkla tém ako ekonomika, geopolitika až po tému ako práva na potraty. Kamala Harris vyšla z tejto konfrontácie ako víťazka, čo potvrdzujú aj odhady spoločnosti PredictIt, ktoré jej šance na víťazstvo sa zvýšili na 56 percent z predošlých vyrovnaných 52 percent. Po debate prišla aj neočakávaná správa o podpore od speváčky Taylor Swift, ktorá na svojom profile uviedla, že bude voliť práve Harris, čím rozptýlila fámy o jej údajnej podpore Donalda Trumpa.
Reakcia finančného trhu
Ekonomický plán Kamaly Harris zahŕňa zvýšenie daní pre korporácie a kapitálové príjmy ale taktiež aj zavedenie príjmov z nerealizovaných ziskov pre ľudí s majetkom nad 100 miliónov dolárov, s cieľom financovať deficit a zároveň poskytovať daňové úľavy pre rodiny, malé podniky a startupy. Tento plán však vyvolal obavy medzi investormi, ktorí na zvýšené pravdepodobnosti jej víťazstva reagovali negatívne. Vyššie dane z príjmov fyzických osôb a kapitálových výnosov pre investorov znamenajú nižšie očakávané výnosy, čo sa prejavilo poklesom futures na akciové indexy o 0,5 percenta.
Sledujete kampaň pred americkými prezidentskými voľbami?
Očakávané zvýšenie daní môže mať širšie ekonomické dopady. Podľa odhadov organizácie Tax Foundation by vyššie dane mohli viesť k poklesu HDP až o 2 percentá. Tento scenár by znamenal, že centrálna banka by pristúpila k rýchlejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb v snahe podporiť ekonomický rast. Túto hypotézu vidíme v súčasnosti aj na finančnom trhu, keďže výnosy na amerických štátnych dlhopisoch zaznamenali po debate pokles a v súčasnosti sa taktiež posunuli aj očakávania na rýchlejšie znižovanie úrokových sadzieb. Na to samozrejme reagoval aj dolár, ktorý vo vidine nižších výnosov na štátnych dlhopisoch oslaboval.
[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]