Nával predčasných dôchodcov rozhýbal aj druhý pilier: Seniorom vypláca milióny eur!

, Redakcia

Veľký záujem ľudí o predčasné dôchodky v minulom a tomto roku urobil prievan nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj v druhom pilieri. Vysoké počty nových penzistov sa podpísali pod nárast výdavkov z priebežného, ako aj zo sporivého piliera. Správcovia penzijných úspor sporiteľom len v tomto roku už poslali viac ako 100 miliónov eur.

Počet predčasných penzistov na Slovensku v posledných mesiacoch rapídne stúpal. Len v apríli tohto roka bolo podľa údajov Sociálnej poisťovne priznaných vyše 9-tisíc predčasných penzií. To bol absolútny rekord. Pre ilustráciu, v štvrtom mesiaci tohto roka tak bolo priznaných trikrát viac predčasných dôchodkov ako štandardných starobných penzií. Vláda na tento vývoj zareagovala a od polovice mája sprísnila podmienky pre využívanie tohto inštitútu.

Vysoké počty predčasných penzistov si však vyžadujú aj zvýšené finančné nároky. Správcovia úspor v druhom pilieri čelia rastu tak počtu, ako aj objemu druhopilierových dôchodkov. V rokoch 2015 až 2023 boli z druhého piliera vyplatené dôchodky v objeme 305 miliónov eur, z toho viac ako 90 percent jednorazovou výplatou. Pre predčasné dôchodky však objem vyplácaných dôchodkov v minulom a tomto roku výrazne rastie.

Ste účastníkom sporenia v druhom dôchodkovom pilieri?

Zatiaľ čo za celý rok 2023 DSS-ky vyplatili dôchodky za viac ako 126 miliónov eur, v prvých piatich mesiacoch toho roka je to už 102 miliónov eur. „Počet aj objem dôchodkov bude vzhľadom na starnutie sporiteľov stále rásť,“ očakáva Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Druhý pilier už nie je len o vyberaní príspevkov

Predseda asociácie Miroslav Kotov konštatuje, že nárast výplat z druhého piliera sa dal očakávať. Výrazné tempo nárastu v roku 2023 a v úvode tohto roka bolo spôsobené práve predčasnými dôchodkami. „Predčasné dôchodky sme pocítili na prudkom náraste v druhej polovici minulého roka a v prvej polovici tohto roka, čo sa týka počtu žiadostí aj počtu vyplácaných dôchodkov,“ hovorí Kotov. Z druhého piliera sa tak podľa jeho slov stal robustný systém nie len na strane príspevkov, ale už aj na strane výplat dôchodcom.

Druhý pilier v číslach:
Objem úspor k polovici júna 2024 – 15,5 miliardy eur
Počet sporiteľov ku koncu mája 2024 – 1,9 milióna

Vzhľadom na štruktúru sporiteľov v druhom pilieri je podľa predsedu asociácie možné očakávať, že počty vyplácaných dôchodkov budú rásť aj v nasledujúcich rokoch. „Druhý pilier je neoddeliteľnou súčasťou slovenského dôchodkového systému,“ upozorňuje Miroslav Kotov.

Všetci pracujúci by mali byť podľa jeho slov v solidárnom aj v zásluhovom pilieri, čím sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov. „Ľudia budú žiť dlhšie a pracujúcich nebude pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne platený pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť,“ upozorňuje Kotov.

O dopadoch predčasných dôchodkov na rozpočet Sociálnej poisťovne a vývoji v tomto roku si môžete viac prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: ADSS , dôchodky , druhý pilier , Miroslav Kotov , predčasný dôchodok , Sociálna poisťovňa SP

Súvisiace články

Aktuálne správy