Našiel sa záchranca: Problémovej Credit Suisse požičia švajčiarska centrálna banka desiatky miliárd

Švajčiarska banka Credit Suisse, ktorá sa dostala do ťažkostí, posilní svoju likviditu tým, že využije možnosť požičať si od švajčiarskej centrálnej banky až 50 miliárd švajčiarskych frankov. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie druhej najväčšej švajčiarskej banky.

O tom, že švajčiarska centrálna banka poskytne Credit Suisse likviditu, „ak to bude potrebné“, informovali tunajšie finančné inštitúcie už v stredu. Uviedli tiež, že Credit Suisse „spĺňa požiadavky na kapitál a likviditu kladené na systémovo významné banky“.

Banka svoj krok označila za „rozhodné“ a zároveň „preventívne“ posilnenie likvidity.

Akcie Credit Suisse sa v stredu prepadli až o 30 percent. Neskôr časť strát vymazali, ale aj tak odpísali vyše 24 percent. Dôvodom prepadu akcií bolo vyjadrenie najväčšieho investora Credit Suisse, ktorým je finančný ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemôže švajčiarskej banke poskytnúť ďalšiu finančnú pomoc. SNB je najväčšou komerčnou bankou v Saudskej Arábii.

Akcie banky v strmom páde

Akcie Credit Suisse za posledných 12 mesiacov stratili takmer tri štvrtiny svojej hodnoty a prepadli sa na historické minimá. V roku 2008 sa ich hodnota pohybovala okolo 80 švajčiarskych frankov, v stredu uzavreli na 1,7 švajčiarskeho franku.

Credit Suisse bývala symbolom švajčiarskej spoľahlivosti, jej povesti však ublížila séria škandálov. Banka utrpela obrovské straty kvôli bankrotu finančnej spoločnosti Greensill, ktorá podporovala oceliareň Liberty Steel, a kvôli pádu amerického fondu Archegos. Medzi ďalšie škandály patrilo bezprecedentné domáce stíhanie týkajúce sa prania špinavých peňazí pre zločinecký gang. Banka kompletne obmenila vrcholové vedenie a prechádza druhým plánom reštrukturalizácie za niekoľko rokov.

Viac o téme: banková kríza, banky, Credit Suisse, Švajčiarska národná banka SNB, Švajčiarsko

Súvisiace články

Aktuálne správy