Nanútil nám sankcie voči Rusku Brusel? Je to mýtus, tvrdí Európska komisia!

, Redakcia

Často sa hovorí, že sankcie voči Rusku sú proti záujmom Slovenska a sú vynútené Bruselom. Je to naozaj tak? Na ďalší euromýtus upozornilo na svojom webe Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Koncom februára tohto roka schválila Rada EÚ, čiže členské štáty, 16. balík sankcií voči Rusku. Ako ďalej pripomína Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, sankcie sú nástrojom zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a tá ich aplikuje len vtedy, keď niekto porušuje medzinárodné právo, útočí na ľudské práva, ohrozuje mier, bezpečnosť alebo stabilitu.

Cieľom sankcií je pritom je oslabiť schopnosť aktérov pokračovať v činnostiach, ktoré destabilizujú našu spoločnosť. „Sankcie nemajú za účel trestať bežných občanov, ale vyvíjať tlak na režimy a osoby porušujúce medzinárodné právo,“ pripomína zastúpenie Európskej komisie (EK).

Komisia zároveň upozorňuje, že sankcie sa na úrovni EÚ prijímajú na základe jednomyseľného rozhodnutia všetkých 27 členských štátov EÚ a v súlade s medzinárodným právom. „Každá sankcia podlieha dôkladnému preskúmaniu a každých šesť mesiacov sa reviduje. Tento proces umožňuje jednotlivým členským štátom zhodnotiť účinnosť sankcií a rozhodnúť, či je potrebné ich predĺži, zmeniť alebo zrušiť. Počas tejto revízie môže každý členský štát vetovať predĺženie sankcií, čo poskytuje ďalší kontrolný mechanizmus,“ dodáva Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Súhlasíte so zavádzaním sankcií voči Rusku pre jeho vojenské aktivity na Ukrajine?

Áno

Nie

24.75 %

75.25 %

Hlasovalo: 408

Sankcie tak podľa komisie nie sú diktátom Európskej únie, ale výsledkom demokratického rozhodovania suverénnych členských štátov, vrátane Slovenska. „Krajiny únie majú pri schvaľovaní či zavádzaní sankcií rovnaký hlas a môžu ovplyvniť ich konečnú podobu. Ak by Slovensko alebo iný členský štát nesúhlasil so zavedením sankcií, mohol by ich vetovať, čo by ich zavedeniu zabránilo,“ upozorňuje zastúpenie EK.

Za vykonávanie a presadzovanie sankcií EÚ sú v prvom rade zodpovedné členské štáty EÚ. Európska komisia vo svojej úlohe strážkyne zmlúv dohliada na vykonávanie a presadzovanie sankcií EÚ vo všetkých členských štátoch. 

Sankcie sa prijímajú spoločne a na základe konsenzu

„Sankcie EÚ teda nie sú rozhodnutím, ktoré by bolo vnucované zo strany Bruselu, ale sú výsledkom dohody medzi predstaviteľmi, ktorí zastupujú členské štáty v Rade EÚ (predsedovia vlád alebo prezidenti). EÚ prijíma sankcie spoločne, na základe konsenzu,“ dodáva Európska komisia. Každá krajina únie, vrátane Slovenska, tak má možnosť ovplyvniť ich zavedenie, úpravy alebo predĺženie a zodpovedá za ich vykonávanie a presadzovanie.   

EÚ uložila voči Rusku rozsiahle a bezprecedentné sankcie v reakcii na jeho vojenskú agresiu voči Ukrajine. Sankcie boli uložené aj v súvislosti s porušovaním ľudských práv a hybridnými hrozbami. V rámci šestnásteho balíka sankcií voči Rusku, ktorý bol prijatý 24. februára tohto roka, boli napríklad uložené cielené reštriktívne opatrenia voči ďalším 48 osobám a 35 subjektom zodpovedným za konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

Prijatie ďalšieho kola sankcií tak má vytvárať tlak na ruskú armádu a obranu tým, že sa na zoznam zaradilo niekoľko priemyselných spoločností vyrábajúcich zbrane, muníciu a iné vojenské vybavenie a technológie.

V rámci úsilia EÚ o likvidáciu sietí tieňových flotíl únia uložila aj komplexné sankcie voči trom subjektom, ktoré prepravujú ruskú ropu a ropné produkty a poskytujú ruskej vláde značné príjmy.

Okrem toho sa tento balík naďalej zameriava na aktérov zodpovedných za obchádzanie sankcií EÚ, a to aj prostredníctvom tretích krajín. Rada sa po prvýkrát rozhodla sankcionovať kryptoburzu so sídlom v Rusku. Garantex je úzko spojená s ruskými bankami, na ktoré EÚ uvalila sankcie.

Viac o téme: Európska komisia EK , Európska únia EÚ , Rusko , sankcie

Súvisiace články

Aktuálne správy