
Slovenské firmy s najnižším počtom zamestnancov držia oproti svojim záväzkom najviac peňazí. Čím je spoločnosť väčšia, tým nižšia je hodnota ukazovateľa likvidity. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) vykonanej na vzorke viac než 85 000 firiem, ktoré mali vo výkazoch uvedený počet zamestnancov.
„Preskúmaním likvidity podľa veľkosti firiem sme preukázali, že najvyšší medián indikátora L1 (najlikvidnejší majetok v pomere ku krátkodobým záväzkom) mali najmenšie spoločnosti s nula alebo jedným zamestnancom. V roku 2016 bol tento pomer 0,65, respektíve 0,71. V roku 2023 bol medián 0,73, respektíve 0,74,“ priblížil inštitút.
Teoreticky odporúčanú hodnotu pre indikátor L1 (0,2 – 0,5) väčšina spoločností nad 50 zamestnancov podľa inštitútu nespĺňa. Vlani mala kategória firiem s 50 – 99 zamestnancami mediánovú likviditu L1 na úrovni 0,17. Väčšie firmy ju majú ešte nižšiu.
Nízka likvidita podľa indikátora L1 u väčších firiem nie je podľa ISA nevyhnutne negatívnym zistením. Väčšie spoločnosti majú možnosť kryť krátkodobé záväzky inými druhmi majetku než hotovosťou a peniazmi na účte. Napríklad zásobami či pohľadávkami.