Najväčšia kryptoburza má problém: Americké úrady ju žalujú za porušenie predpisov

Americká Komisia pre obchodovanie s termínovými kontraktmi na komodity (CFTC) žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a jej manažérov vrátane generálneho riaditeľa Changpeng Zhaa za porušenie predpisov. Uviedla to na svojom webe. Akcie podnikov pôsobiacich v oblasti kryptomien, napríklad firiem Coinbase Global, Marathon Digital a Riot Platforms, v reakcii na správu oslabovali. Binance uviedla, že žaloba CFTC je pre ňu nečakaná.

Binance minimálne od júla 2019 do súčasnosti „ponúkala a vykonávala transakcie s komoditnými derivátmi v mene amerických osôb“, čím porušovala zákony USA, uviedla CFTC.

Burza podľa CFTC „neefektívne“ kontrolovala dodržiavanie pravidiel a navádzala zamestnancov a zákazníkov, aby kontrolu obchádzali. Komisia tiež obvinila bývalého šéfa manažéra pre kontrolu pravidiel Samuela Lima z napomáhania k porušovaniu pravidiel Binance.

„Binance celé roky vedela, že porušuje pravidlá CFTC… Malo by byť varovaním pre kohokoľvek vo svete digitálnych aktív, že CFTC nebude tolerovať úmyselné obchádzanie zákona USA,“ uviedol šéf CFTC Rostin Behnam.

Binance: Je to nepríjemné prekvapenie

Binance v reakcii na správu uviedla, že je žalobou prekvapená. „Sťažnosť podaná CFTC je neočakávaná a je pre nás sklamaním, pretože s CFTC spolupracujeme už viac ako dva roky. Napriek tomu plánujeme aj naďalej spolupracovať s regulačnými orgánmi v USA i po celom svete,“ uviedol Jan Hostinský z českého zastúpenia spoločnosti.

Binance dominuje globálnemu sektoru digitálnych aktív. Jej hlavná burza Binance.com je najväčšou svetovou kryptomenovou burzou – vlani podľa spoločnosti CryptoCompare spracovala obchody v hodnote asi 23 biliónov dolárov.

Kryptomeny v pondelok po zverejnení správy oslabovali. Bitcoin popoludní strácal 3,4 percenta na zhruba 26 680 USD a bol najnižšie za posledných desať dní. Okolo 18:30 SELČ už odpisoval rovnako ako druhá najväčšia kryptomena ethereum len niečo vyše dvoch percent. Od začiatku roka však obe digitálne meny posilnili o vyššie desiatky percent.

Viac o téme: Binance, bitcoin, ethereum, kryptomeny, Spojené štáty americké USA, žaloba

Súvisiace články

Aktuálne správy