Najväčšia európska ekonomika sa potáca v problémoch: Podľa centrálnej banky smeruje do technickej recesie!

, ČTK/red

Nemecká ekonomika v prvom štvrťroku zrejme opäť klesne, čo by znamenalo, že sa nemecké hospodárstvo nachádza v technickej recesii. Uviedla to nemecká centrálna banka. Poukázala v tejto súvislosti na pretrvávajúci slabý zahraničný dopyt, na pokračujúci opatrný postoj spotrebiteľov k výdavkom i na negatívny vplyv vysokých úrokových sadzieb na investície.

Technická recesia sa zvyčajne definuje ako dve štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. V poslednom štvrťroku minulého roka sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka podľa spolkového štatistického úradu znížil o 0,3 percenta. Už predtým pritom dva štvrťroky za sebou nemecká ekonomika stagnovala.

"S druhým (štvrťročným) poklesom hospodárskeho výkonu za sebou by sa nemecká ekonomika nachádzala v technickej recesii," uviedla centrálna banka vo svojej pravidelnej mesačnej správe o vývoji domácej ekonomiky. "Recesia v zmysle výrazného, širokého a dlhodobejšieho poklesu hospodárskeho výkonu však zatiaľ nie je viditeľná a ani sa teraz neočakáva," dodala.

Podarí sa Nemecku vyhnúť dlhodobejšej hospodárskej recesii?

Centrálna banka tiež predpovedala, že príjmová situácia domácností aj ich spotreba by sa mali zlepšovať, a to vďaka stabilnému trhu práce, silnému rastu miezd a poklesu inflácie. Varovala však, že prípadný širší konflikt na Blízkom východe by mohol viesť k opätovnému rastu cien energií a spotrebiteľských cien.

Najväčší obchodný partner Slovenska

Medzinárodný menový fond (MMF) v januári vo svojom aktualizovanom globálnom výhľade zhoršil odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,5 percenta, zatiaľ čo dovtedy počítal s rastom o 0,9 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Slovenska.

O prehlbujúcich sa problémoch Nemecka ako priemyselnej veľmoci sme písali aj v našom nedávnom článku. Ukazuje sa totiž, že produkcia nemeckého spracovateľského priemyslu od roku 2017 slabne. A kvôli klesajúcej konkurencieschopnosti tamojšieho priemyslu tento negatívny vývoj naberá na tempe.

A to nie je vôbec dobrá správa ani pre Slovensko. Naša ekonomika je totiž s tou nemeckou poriadne previazaná už aj cez samotný dominantný automobilový priemysel. Zväčšovanie problémov v Nemecku sa tak s časovým odstupom môže výrazne prejaviť aj u nás.

Súvisiace články

Aktuálne správy