Musk už nie je najbohatším človekom na svete. Po enormnom prepade majetku ho z trónu zosadil Európan (TOP 10 najbohatších ľudí)

, Redakcia/ČTK

Muska zosadil z trónu prvýkrát Európan. Najbohatším človekom je momentálne Francúz Bernard Arnault, majiteľ značiek ako Louis Vuitton, šampaňského Moët & Chandon a koňaku Hennessy.

Majiteľ internetovej spoločnosti Twitter a automobilky Tesla Elon Musk už nie je najbohatším človekom na svete. Z prvej priečky ho zosadil francúzsky podnikateľ Bernard Arnault, spoluvlastník módneho domu LVMH. Prvýkrát tak na čele rebríčka najbohatších ľudí stojí Európan, uviedla agentúra Bloomberg.

Arnaultov majetok Bloomberg vo svojom rebríčku miliardárov aktuálne odhaduje na 171 miliárd dolárov, zatiaľ čo Muskov majetok má odhadovanú hodnotu 164 miliárd USD. Francúz je spoluvlastníkom značiek ako Louis Vuitton, šampaňského Moët & Chandon a koňaku Hennessy. Bloomberg svoj index miliardárov aktualizuje denne.

Sedemdesiattri ročný Arnault päťdesiatjeden ročného Muska na pozícii najbohatšieho človeka planéty v tomto roku už krátko vystriedal, teraz je ale rozdiel vo výške ich majetku výraznejší.

Muskov spektakulárny pád

Musk v druhej polovici tohto roka predviedol spektakulárny pád - v minulosti rebríčku najbohatších ľudí s prehľadom kraľoval a jeho majetok mal v jednej chvíli odhadovanú hodnotu až 340 miliárd dolárov. Len od januára tohto roka sa však znížil o viac ako 100 miliárd USD.

Odchod z prvej priečky je pre Muska prvý od vlaňajšieho septembra, keď bol na druhom mieste, za spoluzakladateľom internetovej spoločnosti Amazon Jeffom Bezosom. Ten je teraz až na štvrtom mieste.

K poklesu Muskovho majetku prispel najmä prepad ceny akcií automobilky Tesla, kde Musk drží podiel a naviazané finančné deriváty, a tiež jeho rozhodnutie kúpiť za 44 miliárd USD firmu Twitter.

Zostup Muska potvrdzuje aj Forbes

K rovnakému výsledku ako Bloomberg dospel aj časopis Forbes, ktorý na výpočet používa inú metodiku. Podľa zoznamu svetových miliardárov, ktorý časopis na svojom webe aktualizuje rovnako každý deň, hodnota Arnaultovho majetku k 14. decembru dosahovala 191 miliárd USD. Hodnotu Muskovho majetku Forbes odhadol na 176 miliárd USD.

Aj Forbes dáva prepad hodnoty Muskovho majetku do súvislosti najmä s výrazným poklesom akcií Tesly. Tie len za utorok odpísali 6,3 percenta a od začiatku roka sa ich cena znížila o viac ako 50 percent. Prepad na jeseň akceleroval po oznámení, že Musk prevezme Twitter.

Arnault má prostredníctvom holdingových firiem a rodinných trustov pod kontrolou viac ako 60 percent akcií LVMH, s ktorými sú spojené hlasovacie práva, vyplýva z povinného hlásenia pre americkú Komisiu pre cenné papiere (SEC).

Musk podľa záznamov spoločnosti FactSet v súčasnosti v Tesle drží 14,11 percenta kmeňových akcií, pričom trhová hodnota celej automobilky v utorok predstavovala zhruba 530 miliárd USD. Musk navyše vlastní vyše 40 percent akcií spoločnosti SpaceX, ktorá sa venuje letom do vesmíru. Vďaka tomu sa hodnota jeho majetku už skôr zvýšila o miliardy dolárov, pretože súkromný trh firmu SpaceX tento rok v júni ohodnotil na 125 miliárd USD, uviedol server televízie CNBC.

Tento rok akciovým trhom vo všeobecnosti nesvedčil. Najviac klesli akcie firiem z odvetvia vyspelých technológií, k nim má práve Musk blízko. Naopak, hodnota akcií Arnaultovho LVMH sa od začiatku tohto roka na burze znížila o menej ako dve percentá.

Viac o téme: Bernard Arnault , Bloomberg , Elon Musk , Forbes , LVMH , majetok , SpaceX , Tesla , Twitter

Súvisiace články

Aktuálne správy