Ministri Nemecka a Francúzska sa zhodli: Európska únia musí prikročiť k jednotnému kapitálovému trhu

Európska únia musí podniknúť ďalšie kroky na zriadenie jednotného kapitálového trhu. Dnes to na spoločnej tlačovej konferencii uviedli nemecký a francúzsky minister financií Christian Lindner a Bruno Le Maire, napísala agentúra Reuters. Cieľom je podľa nich zlepšiť financovanie rastových oblastí, ako sú technológie.

„Americký kapitálový trh je neporovnateľne efektívnejší ako európsky, pretože my máme v podstate 27 jednotlivých kapitálových trhov,“ povedal Lindner na tlačovej konferencii s Le Mairom a nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom. Le Maire bol hosťom na pravidelnom týždňovom zasadnutí nemeckého kabinetu. „Neexistencia únie kapitálových trhov je štrukturálny handicap pre úspech európskej ekonomiky,“ dodal člen francúzskej vlády.Ministri predstavili spoločný plán toho, čo treba urobiť, aby sa uvoľnil potenciál súkromných kapitálových trhov. Zameriavajú sa na zlepšenie prístupu malých a stredných podnikov na trh.

Lindner povedal, že to, čo odlišuje Európsku úniu od Spojených štátov, nie je množstvo verejných prostriedkov, ale efektivita súkromných kapitálových trhov. V EÚ nie je nedostatok verejných prostriedkov, uviedol nemecký minister s tým, že v programe Next Generation EÚ v hodnote 800 miliárd eur (19,6 bilióna Kč) je k dispozícii viac verejných prostriedkov ako v americkom zákone o znížení inflácie, ktorý uvoľňuje dotačné prostriedky vo výške 369 miliárd dolárov (8,4 bilióna Sk).

Foto: unsplash.com/François Genon

V súkromných fondoch však existujú rozdiely. „Pre financovanie budúcich úloh, technológií a transformácií je preto dôležité mobilizovať súkromný kapitál, ktorý v Európe máme,“ povedal Lindner. „Spoločne s Francúzskom chceme pracovať na tom, aby regulácia a dohľad v sektore finančných trhov boli pružnejšie, prispôsobivejšie a menej nákladné,“ dodal.

„Firmy očakávajú od oboch našich vlád jasné posolstvo,“ povedal Le Maire denníku Handelsblatt. „Nesmieme zabudnúť, že máme záujem na spoločnom úspechu: Ak sa darí Nemecku, darí sa aj Francúzsku – a naopak, „dodal Le Maire.

Viac o téme: , Európska únia , financovanie , Francúzsko , kapitálový trh , Nemecko , trh

Súvisiace články

Aktuálne správy