Miera nezamestnanosti v Británii aj mzdy v 1. štvrťroku vzrástli

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve v 1. štvrťroku 2024 vzrástla na najvyššiu úroveň od minulého leta, zatiaľ čo miera zamestnanosti stagnovala a tempo rastu miezd prekonalo očakávania. Ukázali to v utorok údaje štatistického úradu ONS.

Podľa najnovších štatistík sa miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve za tri mesiace do konca marca 2024 zvýšila na 4,3 % zo 4,2 % v predchádzajúcich troch mesiacoch do konca februára. Dosiahla tak najvyššiu hodnotu od obdobia máj – júl 2023.Počet nezamestnaných pritom stúpol o 46.000 na 1,49 milióna osôb.Počet zamestnaných medzitým vzrástol o 17.000 na 33 miliónov ľudí, ale miera zamestnanosti zostala v sledovanom období nezmenená, na úrovni 74,5 %.

Štatistiky tiež odhalili, že aj medziročný rast priemernej mzdy bez odmien v období január – marec stagnoval na úrovni 6 %, ktorú dosiahol za tri mesiace do konca februára. Ekonómovia pritom očakávali, že sa zníži na 5,9 %.Kolísavejší údaj, teda rast priemernej mzdy vrátane odmien, sa za tri mesiace do marca 2024 zvýšil medziročne o 5,7 %, rovnako ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, a prekonal odhady ekonómov, ktorí očakávali, že klesne na 5,5 %.

Súkromný sektor

Rast miezd v súkromnom sektore, kľúčový údaj, ktorý pozorne sleduje britská centrálna banka (Bank of England), sa mierne znížil na 5,9 % zo 6 %.Po očistení o infláciu rast miezd v reálnom vyjadrení dosiahol 1,7 % v prípade miezd vrátane odmien a 2 % pre mzdy bez odmien.

Viac o téme: ekonomika , mzdy , nárast , nezamestnanosť , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy