Najväčšia európska ekonomika prekvapila: Inflácia klesá rýchlejšie, ako sa čakalo

Medziročná miera inflácie v Nemecku v máji 2023 výrazne klesla na 6,1 percenta zo 7,2 percenta v apríli. Dôvodom boli najmä nižšie náklady na energie. Ukázali to v stredu predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, očakávali, že tempo rastu inflácie v najväčšej európskej ekonomike sa v máji zníži o niečo menej, na 6,4 %.

Májové tempo rastu inflácie v Nemecku je najmenšie od marca 2022. Jej spomalenie odráža podobný vývoj vo Francúzsku a Španielsku, druhej a štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny.

K poklesu inflácie v Nemecku prispel čiastočne pomalší rast cien energií a potravín.

Inflácia v službách mierne klesla

Konkrétne, náklady na energie stúpli v máji o 2,6 % po aprílovom zvýšení o 6,8 %. Rast cien potravín sa spomalil na 14,9 % zo 17,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Aj inflácia v službách mierne klesla na 4,5 % zo 4,7 % v apríli.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, v Nemecku vzrástol v máji o 6,3 % (o 7,6 % v apríli), čo predstavuje jeho najmenšie tempo od februára 2022.

No aj napriek spomaleniu zostáva tempo rastu spotrebiteľských cien v Nemecku výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorým je inflácia na úrovni 2 %.

Viac o téme: ceny energií, ceny potravín, inflácia, Nemecko, pokles, štatistický úrad Destatis

Súvisiace články

Aktuálne správy