Medzi stredoeurópskymi menami si tento rok najlepšie viedol poľský zlotý, česká koruna oslabila

Medzi stredoeurópskymi menami si tento rok najlepšie viedol poľský zlotý, ktorý si od začiatku roka pripísal voči euru takmer osem percent. Podporil ho okrem iného príchod novej vlády, ktorá je ústretovejšia voči Európskej únii, uviedla v piatok agentúra Reuters. Česká koruna tento rok voči euru naopak asi o dve percentá oslabila.

Poľský zlotý spevňoval najmä v posledných dvoch mesiacoch a podľa analytikov zostane silný aj v budúcom roku. Zlotý výrazne posilnil, keď v októbrových parlamentných voľbách získala väčšinu skupina proeurópsky orientovaných strán. To vyvolalo nádeje na ukončenie sporov s Bruselom ohľadom dodržiavania princípov právneho štátu, ktoré blokovali čerpanie peňazí z fondov Európskej únie. Poľská centrálna banka navyše pozastavila znižovanie úrokových sadzieb, ktoré začala pred voľbami.

„Voľby boli pre poľské aktíva prelomovým momentom. Zvýšili pravdepodobnosť získania nových finančných prostriedkov z fondov EÚ a podporili chuť investovať do poľských aktív,“ uviedol ekonóm Piotr Bartkiewicz zo spoločnosti Pekao. „Mnohí investori, ktorí sa roky držali bokom, dali po voľbách najavo záujem o poľské aktíva,“ dodal.

Maďarský forint si tento rok voči euru pripísal viac než štyri percentá. Maďarská centrálna banka síce tento rok výrazne znížila úrokové sadzby, tie ale zostali najvyššie v Európskej únii. Analytik Marcin Sulewski zo spoločnosti Ipopema Securities teraz očakáva pomalé oslabovanie forintu pre pretrvávajúce spory s EÚ, ktoré majú vplyv na prílev peňazí z únijných fondov.

Viac o téme: česká koruna CZK , Česko Česká republika ČR , Maďarsko , maďarský forint HUF , meny , Poľsko , poľský zlotý PLN , Stredná Európa

Súvisiace články

Aktuálne správy