Maďarská centrálna banka kľúčové úrokové sadzby nezmenila

Maďarská centrálna banka v utorok podľa očakávania svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenila. Uviedla pritom, že ich ponechá na súčasnej úrovni počas dlhšieho obdobia, aby zabezpečila ukotvenie inflačných očakávaní a dosiahnutie inflačného cieľa udržateľným spôsobom. Informuje o tom agentúra MTI.

Menový výbor Maďarskej národnej banky (MNB) na svojom marcovom zasadnutí ponechal základný úrok na úrovni 13 %, na ktorej ho drží od septembra minulého roka. A jednodňová depozitná sadzba zostala na úrovni 18 %, sadzba z vkladov na úrovni 12,5 % a jednodňová úroková sadzba zo zabezpečeného (kolateralizovaného) úveru na úrovni 25 %. Rozhodnutie výboru sa zhoduje s očakávaniami analytikov.

Medziročná miera inflácie v Maďarsku sa vo februári vyšplhala na 25,4 %. A jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, dosiahla 25,2 %.

Pri pohľade do budúcnosti MNB predpovedá postupné spomalenie tempa spotrebiteľského rastu cien v 1. polroku 2023 a zrýchlenie poklesu inflácie v druhej polovici roka.

Štvrťročná správa o inflácii, o ktorej predstavitelia MNB na dnešnom stretnutí diskutovali, ukazuje, že centrálna banka odhaduje priemernú ročnú infláciu v tomto roku v rozmedzí 15 – 19,5 %, čo je rovnaký rozsah ako v decembrovej prognóze.

V roku 2024 predpovedá banka infláciu v pásme 3 až 5 %, čo je nárast z 2,3 až 4,5 %, s ktorými počítala v decembrovej správe.

Viac o téme: banky, centrálna banka, inflácia, Maďarsko, úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy