
Len niekoľko hodín po tom, čo sa nová daň z bankových transakcií dostala do praxe, začali podnikatelia na Slovensku vnímať jej konkrétny rozmer. V bankových aplikáciách môžu totiž hneď po vykonaní transakcie vidieť, koľko z nej odvádzajú štátu. Mnohí z nich sa preto kriticky vyjadrovali o jej neprimeranej výške. Na túto kritiku reaguje aj rezort financií, ktorý ukázal, ako to so sumami novej dane v skutočnosti je.
Odkedy začala platiť daň z finančných transakcií, sociálne siete zaplavili desiatky výpisov z účtov podnikateľov, v ktorých ukazujú, aká suma im bola stiahnutá z účtu ako daň z finančnej transakcie. Ministerstvo financií SR pod vedením Ladislava Kamenického však pripomína, že daň z finančných transakcií je vo výške 0,4 % z realizovanej platby, teda z odchádzajúcich peňazí z podnikateľského účtu na iný účet, a v maximálnej výške 40 eur.
Aj preto rezort odporúča občanom, ktorí reflektujú na dané informácie na sociálnych sieťach, aby si uvedomovali výšku dane vo vzťahu k objemu peňazí, ktoré konkrétny podnikateľ posiela na iný účet. „Dôležité je počítať a uvedomiť si, o koľko peňazí ide,“ upozorňuje ministerstvo na sociálnej sieti.
Ak podnikateľ zdieľa obrázok, v ktorom je uvedená výška dane, treba si podľa ministerstva financií uvedomiť, aký objem peňazí prevádza na iný účet. Rezort zároveň ponúka aj prepočty, ktoré znázorňujú, aká daň sa platí pri rôznych transakciách:
Ministerstvo financií zároveň upozorňuje, že pri dani z finančných transakcií je dôležité poznať aj veľkosť firmy. „Ak sa napríklad na sociálnych sieťach objaví obrázok výpisu účtu, ktorým podnikateľ dokazuje, že za jeden deň mal niekoľko desiatok transakcií a bola mu odpočítaná daň spolu za približne 80 eur, treba si uvedomiť veľkosť danej firmy,“ dodáva rezort. Napríklad daň vo výške 80 eur zaplatí podnikateľ, ktorý realizoval za 1 deň platby vo výške minimálne 20 000 eur.
Malí podnikatelia by mali prísť len o pár eur
Rezort zároveň pripomína, že náklady v súvislosti s daňou finančných transakcií budú pre väčšinu malých podnikateľov a živnostníkov len mierne. „Podnikatelia, ktorí by mali mesačne svoje výdavky v takej výške, v akej si napríklad uplatňujú paušálne výdavky, pocítia vplyv dane z finančných transakcií v priemere 8 eur mesačne. Ak pri uhrádzaní výdavkov na podnikateľské účely používajú podnikateľskú platobnú kartu, môže byť vplyv dane ešte nižší, keďže pri platbách kartou sa daň z finančných transakcií neplatí,“ dodáva ministerstvo financií.
Je podľa vás transakčná daň správne nastavená?
Daň z bankových prevodov má aj viacero výnimiek. Neplatia ju napríklad zamestnanci, dôchodcovia, mestá, obce, VÚC, školy a zdravotnícke zariadenia (ktoré nie sú obchodné spoločnosti), občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, autori, prenajímatelia nehnuteľností.
Predmetom dane nie sú ani platby kartou, platby daní, odvodov a poplatkov na účet v Štátnej pokladnici, úhrady odvodov do Sociálnej poisťovne, úhrady zdravotného poistenia, výplata sociálnych dávok, preplácanie liekov a zdravotníckych úkonov (zdravotnou poisťovňou), platby, pri ktorých sa nakladá s cudzími peniazmi (notárska úschova, exekútorské účty).