Kým Európania sladko spia, Slováci makajú: V rebríčku nočnej práce kraľujeme celej EÚ!

, Redakcia

Zatiaľ čo väčšina Európy v noci oddychuje, zamestnanci na Slovensku často pracujú. Aj takto zjednodušene by sa dali interpretovať údaje Eurostatu, podľa ktorých je Slovensko európskym lídrom v nočnej práci. Toto nelichotivé prvenstvo má však aj svoje negatívne dôsledky pre zdravie a život pracujúcich.

Na Slovensku pracuje na nočných zmenách najväčší podiel pracujúcich v celej Európskej únii. Ako ďalej upozornili analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, podľa dotazníkového prieskumu Eurostatu bol podiel pracujúcich na nočných zmenách v roku 2023 na Slovensku 11,2 percenta. Je to najviac v celej EÚ, pričom priemer za úniu je výrazne nižší, a to na úrovni 4,6 percenta.

Minuloročný výsledok nie je žiadnou novinkou. Nočná práca je bežnou súčasťou pracovných životov mnohých zamestnancov už roky. Slovensko má totiž najvyšší podiel pracujúcich na nočných zmenách dlhodobo. Najvyššiu hodnotu sme mali v roku 2006, a to až 17,4 percenta. „Prudký pokles nastal v roku 2020, čo súvisí s pandémiou a poklesom zamestnanosti v priemysle,“ dodávajú analytici ISA.

Vyskúšali ste si niekedy prácu na nočnej zmene?

Na nočných zmenách pritom častejšie nájdeme mužov ako ženy. U mužov bol vlani podiel pracujúcich na nočné zmeny vyšší na úrovni 13,2 percenta ako u žien, pri ktorých dosiahol necelých 9 percent. „Jednou z príčin vysokého podielu nočnej práce je rozsiahla priemyselná produkcia. Viaczmenná prevádzka vo výrobe umožňuje intenzívnejšie využitie kapacít, avšak na úkor vyššieho zdravotného rizika pre zamestnancov,“ upozorňujú analytici.

Podľa Zákonníka práce je možné hovoriť o nočnej zmene, ak je jej prevažná časť od 22. do 6. hodiny. Práca v noci však zvyšuje aj riziko metabolických porúch, rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení a vplýva na duševné zdravie, uvádzajú analytici ISA s odvolaním sa na Inštitút pre výskum práce a rodiny.

Príplatky za nočnú prácu stúpnu

Aspoň malou náplasťou pre pracujúcich v nočných zmenách môžu byť príplatky za nočnú prácu. Tie by sa mali od nového roka ešte zvýšiť, keďže sú naviazané na minimálnu mzdu, ktorá pôjde hore. V súčasnosti sú príplatky za nočnú prácu vo výške 1,72 eura na hodinu a v budúcom roku by mali stúpnuť na 1,88 eura.

Nielen nočná práca ale celkovo aj práca na zmeny je na Slovensku pomerne rozšírená. Na zmeny na Slovensku v minulom roku pracovala až takmer štvrtina zamestnancov, konkrétne 23 percent. Tento podiel nám vyniesol celkovo 8. najvyšší podiel pracovníkov na zmeny v celej EÚ.

Viac o téme: Eurostat , Inštitút pre stratégie a analýzy ISA , mzdové príplatky , nočná zmena , Zákonník práce , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy