Kurz dolára voči euru sa drží bez väčších zmien: V centre pozornosti sú úroky

Kurz amerického dolára voči euru sa dnes drží bez výraznejších zmien. Pozornosť investorov sa sústredí na budúci vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Okolo 17: 00 SELČ sa jednotná európska mena pohybovala mierne nad 1,07 USD, teda v tesnej blízkosti piatkového záveru.

Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že ekonomika USA v máji vytvorila 339 000 pracovných miest, teda oveľa viac, ako sa čakalo. Podporilo to špekulácie, že americká centrálna banka (Fed) by mohla prikročiť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

Dnešná správa Inštitútu riadenia dodávok (ISM) však ukázala, že rast aktivity sektora služieb v USA sa v máji takmer zastavil. Služby sa pritom na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami.

Fed o nastavení úrokov rozhodne na budúci týždeň v stredu

Investori teraz čakajú aj na údaje o májovom vývoji inflácie v USA, ktoré americké ministerstvo práce zverejní na budúci týždeň v utorok. V apríli medziročný rast spotrebiteľských cien v USA spomalil na 4,9 percenta z marcových piatich percent. Inflácia tak klesla už desiaty mesiac po sebe a dostala sa najnižšie za dva roky.

Viac o téme: americký dolár USD, ekonomika, Spojené štáty americké USA, úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy