Kto zaplatí za našu starobu? Seniorov rýchlo pribúda a mladých na trhu práce bude stále menej!

, Redakcia

Demografický vývoj neveští pre Slovensko príliš priaznivú budúcnosť. Podobne ako v okolitých krajinách aj u nás pomer ľudí v ekonomicky aktívnom a neaktívnom veku prudko klesá. Môže za to rastúci počet seniorov a klesajúci počet mladých ľudí, ktorí sú aktívni na trhu práce.

Ako vo svojej analýze upozornili analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, na Slovensku aj v iných štátoch EÚ rastie počet seniorov a klesá počet mladých ľudí. Dôsledkom je prudký pokles pomeru ľudí v ekonomicky aktívnom (15-64 rokov) a neaktívnom veku (do 14 a od 65 rokov).

Ešte pred pár rokmi bola pritom situácia na Slovensku oveľa priaznivejšia. Pomer počtu ľudí v aktívnom a neaktívnom veku dosiahol na Slovensku najvyššiu úroveň 2,6 ku jednej v roku 2009. Odvtedy klesol na súčasných 1,92. Ako však dodávajú analytici ISA, do roku 2050 klesne podľa OSN tento pomer na 1,32 ku jednej. To znamená, že na jedného dôchodcu či mladého človeka bude štatisticky pripadať len o niečo málo viac ako jeden pracujúci.

„Historicky najnižší pomer bol u nás na prelome 50. a 60. rokov, keď na jedného neaktívneho pripadalo 1,6 aktívneho. Podľa predpovedí OSN dosiahneme rovnakú úroveň v roku 2041,“ uvádzajú analytici.

Podarí sa Slovensku vysporiadať s negatívnym demografickým vývojom?

Oproti minulosti sa zásadne menia aj demografické trendy, ktoré prinášajú zmenu v štruktúre ekonomicky neaktívnych ľudí. Kým v 60. rokoch pripadali na jedného seniora štyria ľudia v predproduktívnom veku, v roku 2040 to bude 0,5 juniora na jedného seniora.

Podobným problémom pritom budú čeliť viaceré krajiny v našom regióne. Štáty V4 a Rakúsko budú podľa analytikov v roku 2050 patriť medzi pätinu štátov sveta s najnižším pomerom. „Najnižšiu hodnotu (1,29) bude mať Česko na 150. priečke spomedzi 161 štátov s počtom obyvateľov nad milión. Slovensko bude na 143. priečke. Na opačnom konci bude Ázia, Latinská Amerika a Afrika,“ uvádzajú analytici ISA.

Viac o téme: analytici , demografická kríza , dôchodcovia , Inštitút pre stratégie a analýzy ISA , trh práce

Súvisiace články

Aktuálne správy