Kto a aký byt si môže dovoliť za dnešné ceny? Tu je odpoveď!

autor logo


Redakcia

Rast cien nehnuteľností a vysoké úrokové sadzby kladú na domácnosti čoraz väčšie nároky. Nie všetky rodiny však čelia rovnakým prekážkam pri snahe o vlastné bývanie. Kto si dnes môže dovoliť kúpu bytu a ktoré skupiny sú na trhu s bývaním najzraniteľnejšie? Odpovede ponúka vo svojej analýze Národná banka Slovenska (NBS). Tá ukázala konkrétne príklady domácností a veľkosti bytov, ktoré sú schopné si pri súčasných cenách zadovážiť.

Ako uvádza NBS v aktuálnej správe o finančnej stabilite, bývanie na Slovensku zostáva dostupné najmä pre rodiny s dvoma príjmami. Dôvodom nie je len aktuálne nevýhodný pomer cien bývania a príjmov domácností, ale aj zvýšené úrokové sadzby. „Stále platí, že rodina s dvomi priemernými príjmami má kapacitu financovať kúpu väčšieho než priemerného bytu vo všetkých krajoch,“ uvádza centrálna banka s tým, že to platí nielen pre kupujúcich nad 35 rokov, ktorí dnes tvoria väčšinu nákupov, ale aj pre mladé rodiny.

Aj mladá rodina z Bratislavského kraja s dvomi priemernými príjmami si tak môže dovoliť hypotekárny úver na kúpu bytu s výmerou viac než 80 metrov štvorcových. NBS vo svojej analýze vychádza z predpokladu, že priemerný byt je obstaraný s pomocou úveru na bývanie a jeho priemerná plocha je 63 metrov štvorcových.

Aké sú podľa vás ceny nehnuteľností na Slovensku?

Na druhej strane, zraniteľné sú v súčasných podmienkach na hypotekárnom trhu predovšetkým rodiny s jedným príjmom, prípadne rodiny s nízkymi príjmami. Týmto rodinám sa totiž pri rastúcich životných nákladoch ťažšie generujú úspory. Tie sú pritom dôležitou podmienkou dostupnosti bývania, keďže kupujúci potrebujú pri kúpe novej nehnuteľnosti vlastné úspory vo výške 10 % alebo 20 % ceny bytu. „Kapacita financovať kúpu nehnuteľnosti je v ich prípade podstatne nižšia a kvalifikujú sa na byty s menšou plochou. Tých však nemusí byť v ich meste alebo regióne vždy dostatočný počet, ktorý umožňuje dôstojný výber bývania,“ upozorňuje centrálna banka.

Aká je dostupnosť bývania? K väčším bytom sa skôr dostanú rodiny s dvomi zarábajúcimi:

Poznámka: Tabuľka uvádza maximálnu plochu bytu v m2, ktorý dokáže domácnosť financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru. Čísla v hlavičke tabuľky uvádzajú zloženie domácnosti podľa počtu členov a ich príjmov ako aj počtu detí. Farebná škála je od červenej farby (byt s rozlohou 40 m2 ) po zelenú farbu (byt s rozlohou 90 m2 ), pričom žltá farba (byt s rozlohou 65 m2) zodpovedá ploche priemerného bytu v ponuke. Údaje sú za prvý štvrťrok 2025. Zdroj: NBS, United Classifieds

Celkovo pritom dostupnosť bývania na Slovensku podľa centrálnej banky v poslednom období síce pokračovala v miernom zlepšovaní, stále však výrazne zaostáva za dlhodobým priemerom.

Dostupnosť bývania sa postupne a veľmi mierne zlepšovala od začiatku roka 2023. Najprv k tomu prispel pokles cien bývania a následne klesajúce úrokové sadzby, ktoré spolu s rastom príjmov domácností kompenzovali opätovný nárast cien. Finančná náročnosť kúpy bytu sa tak mierne zlepšila, ale v porovnaní s dlhodobým priemerom stále výrazne zaostáva. „Pri rovnakých parametroch hypotéky vo vzťahu k  príjmom si dnes môžeme dovoliť kúpu o 14 % menšieho bytu, než je dlhodobý priemer,“ upozorňuje centrálna banka.

Viac o téme: ceny nehnuteľností , dostupnosť bývania , hypotéky , Národná banka Slovenska NBS

Súvisiace články

Aktuálne správy