Kryptomenová burza Bittrex po obvinení v Spojených štátoch vyhlásila bankrot

Kryptomenová burza Bittrex v pondelok v Spojených štátoch vyhlásila bankrot a požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. K tomuto kroku pristúpila tri týždne po tom, ako ju americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) obvinila, že prevádzkuje neregistrovanú burzu cenných papierov. Firma dodala, že jej bankrot nebude mať dopad na spoločnosť Bittrex Global, ktorá obsluhuje zákazníkov mimo Spojených štátov, uviedla agentúra Reuters.

Spoločnosť spresnila, že ukončila aktivity v Spojených štátoch k 30. aprílu. Sídlo mimo USA má v Lichtenštajnsku. Podľa žiadosti o súdnu ochranu sa aktíva aj záväzky spoločnosti pohybujú v rozmedzí 500 miliónov až jedna miliarda USD.

Firma uviedla, že stále drží kryptoaktíva amerických zákazníkov, ktorí si nevybrali svoje finančné prostriedky do 30. apríla. Tieto aktíva sú podľa vyjadrenia firmy v bezpečí a Bittrex má v úmysle požiadať konkurzný súd o znovuotvorenie zákazníckych účtov, aby mohla byť tieto aktíva vrátené klientom.

V minulom roku vyhlásilo bankrot niekoľko spoločností z kryptomenového sektora. Hlavnou príčinou bol pokles cien aktív, obnovenie kontrol zo strany regulačných orgánov a v prípade kedysi významnej burzy FTX aj obvinenie z trestného činu.

Bývalý riaditeľ obvinenia odmieta

SEC podala na Bittrex 17. apríla žalobu, v ktorej uvádza, že bývalý generálny riaditeľ William Shihara povzbudzoval vydavateľov kryptoaktív, ktorí chcú dať k dispozícii na platforme firmy svoje tokeny, aby vymazali verejné vyhlásenia, ktoré by mohli spôsobiť, že regulačné orgány začnú vyšetrovať ponuky týchto tokenov ako ponuku cenných papierov. Bittrex obvinenia SEC odmieta a tvrdí, že kryptoaktíva na jeho platforme nie sú cenné papiere ani investičné kontrakty.

Žaloba SEC stále nebola ukončená. Bittrex však už skôr súhlasil so zaplatením pokút 29 miliónov USD americkému ministerstvu financií za „zrejmé porušenie“ sankcií voči niektorým krajinám a za porušenie zákona proti praniu špinavých peňazí.

Úrad ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív je podľa žiadosti o ochranu pred veriteľmi najväčším nezabezpečeným veriteľom firmy. Bittrex mu dlhuje viac ako 24 miliónov USD. Ďalšími veriteľmi sú prevažne zákazníci burzy. Bittrex uviedol 16 zákazníkov s viac ako jedným miliónom USD na svojom účte, mená však nespresnil.

Viac o téme: bankrot, Bittrex, Komisia pre cenné papiere a burzy SEC, kryptomeny, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy