Koľko mužov odovzdáva výplatu partnerke a kto míňa na svoje potešenie viac? Tieto čísla prekvapia! (prieskum)

, Redakcia

Ak by ste si mysleli, že ženy míňajú pre svoje potešenie väčšie sumy peňazí, ako muži, tak zrejme nemáte pravdu. Podľa prieskumu 365.bank je to totiž naopak, hoci ženy míňajú častejšie.

Muži v porovnaní so ženami investujú do seba vyššie sumy peňazí. Viac ako polovica z nich je ochotných mesačne minúť na posedenia s priateľmi alebo rôzne voľnočasové aktivity či nákupy od 50 do 200 eur. Naopak, čo sa týka žien, tie na seba v skutočnosti dávajú menšie sumy, ako by sa možno zdalo. Výdavky nad 200 eur míňa takmer pätina mužov a menej ako desatina žien.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu 365.bank, ktorý sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) pozrel na otázku financií optikou žien a mužov. Realizovaný bol začiatkom marca tohto roka agentúrou Ipsos na vzorke 1013 respondentov. Prieskum bol zameraný na ľudí, ktorí žijú so svojim partnerom alebo partnerkou v jednej domácnosti.

Muži viac, ženy častejšie

Muži sú pritom podľa hovorkyne 365.bank Lindy Valko Gálikovej ochotnejší míňať na svoje potešenie vyššie sumy a počas jedného mesiaca si dopriať viac, najmä pokiaľ ide o výdavky súvisiace s trávením voľného času, posedeniami s priateľmi, fitness a podobne. Naopak ženy do týchto oblastí investujú menej.

Sumu od 30 do 50 eur mesačne minie približne 23 percent žien a 16 percent mužov, zatiaľ čo v prípade vyšších súm od 100 eur do 200 eur je to 21 percent mužov a len 17 percent žien. Najväčší rozdiel vidíme pri sumách vo výške nad 200 eur, ktoré minie približne pätina mužov a len necelá desatina žien. Na druhej strane ženy zase do seba investujú častejšie.

Kto lepšie hospodári s peniazmi?

„Muži pravidelne splácajú hypotéku alebo iný druh úveru v spoločnej domácnosti, a to dvakrát častejšie ako ženy. Aj pri výdavkoch súvisiacich s bývaním ako nájomné alebo spotreba energií sú platiacimi takmer dvakrát častejšie práve muži,“ uviedla na margo výsledkov prieskumu Valko Gáliková.

Ženy v porovnaní s mužmi zase omnoho častejšie podľa nej financujú nákupy potravín či drogériu, výdavky na deti ako oblečenie, krúžky alebo školské potreby, ale aj starostlivosť o zdravie v podobe poplatkov za lekára a zubára či lieky.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

„Dôvodom, prečo sú väčšie výdavky stále parketou skôr mužov, môže byť rozdiel v odmeňovaní, kedy ženy v rámci platov ťahajú stále za kratší koniec. Súvisí to aj s tým, že práve menej platené profesie sú často doménou žien, zatiaľ čo muži sa viac angažujú v lepšie ohodnotených sférach ako je napríklad IT a tiež vo väčšej miere zastávajú manažérske funkcie,“ hovorí Valko Gáliková.

Pätina mužov odovzdá výplatu partnerke

Pri sporení a vytváraní finančnej rezervy domácnosti sú úlohy mužov a žien pomerne vyrovnané a tejto aktivite sa venujú podobné podiely oboch skupín. Rozdiel ale vidíme pri investovaní, kde muži trikrát častejšie uvádzajú, že oni sú osobou v domácnosti, ktorá sa o túto tému stará.

Zaujímavosťou podľa Valko Gálikovej je, že viac ako pätina mužov odovzdáva svoju mesačnú výplatu partnerke, ktorá potom s rodinnými peniazmi hospodári. „O niečo menej je takých partnerských vzťahov, kde to funguje naopak. Iba približne 1 z 10 žien posiela svoj príjem na účet partnera. Celkovo však v drvivej väčšine prípadov (v priemere 71 %) hospodári každý so svojím príjmom,“ dodala hovorkyňa 365.bank.

Viac o téme: 365.bank , investovanie , Linda Valko Gáliková , Medzinárodný deň žien MDŽ , muži , osobné financie , prieskum , ženy

Súvisiace články

Aktuálne správy