Kažimír: Niet ruže bez tŕňa (komentár)

, guvernér Národnej banky Slovenska

Včerajším rozhodnutím sme zdvihli základné úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za uplynulých 15 rokov. Mnohí sa budú pýtať, prečo, keď januárové čísla inflácia poukazujú na citeľný pokles rastu cien v eurozóne. Je to pomerne jednoduché.

Aj keď je januárový pokles inflácie pod 9 percent veľmi vítaný, sme stále veľmi, veľmi ďaleko od cieľa. Nemôžeme si dovoliť poľaviť v tempe a na základe dnes dostupných dát na to ani nevidím dôvod. Zároveň sa obávam, že jadrová inflácia môže tvrdohlavo zotrvať na privysokých úrovniach a to je neprípustné. V momente, keď si ľudia a podniky zvyknú na vysokú infláciu a pretaví sa to do očakávaní, máme zásadný problém.

V marci máme v úmysle pokračovať v nastolenom rytme a opätovne zvýšiť sadzby o 50 bázických bodov. Marec bude zároveň mesiac, keď budeme mať k dispozícii aktualizované predpovede o očakávanom vývoji ekonomiky a inflácie na tento a najbližšie dva roky. Bude to pre mňa moment , keď sa začať rozprávať o tom, čo ďalej. Za predpokladu, že marcové a následne júnové odhady ukážu pokles inflácie k cieľu, môžeme začať opatrne hovoriť, že sa nám darí krotiť inflačnú beštiu.

Myslím si, že marcové zvýšenie nebude posledné. O tom, koľko ďalších bude potrebných, rozhodneme následne.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Zatiaľ čo my pokračujeme so zvyšovaním sadzieb, finančné trhy už začali špekulovať o tom, kedy začneme so znižovaním sadzieb. My však ešte nie sme na vrchole a myslím si, že na ňom nebudeme ani v marci. Zároveň by som rád zopakoval, že na tom vrchole zotrváme. Zotrváme tam tak dlho, kým nebudeme mať istotu, že môžeme s kľudným svedomím začať zostup. V preklade, že môžeme začať so znižovaním sadzieb.

Hovorí sa, že je lepšie dva krát merať a raz strihať. Boj s infláciou nie je ani zďaleka vyhraný a potrvá mesiace, než budeme vedieť s istotou povedať, že sme nasmerovali infláciu tam, kam patrí.

Komentár pôvodne publikovaný na webe Národnej banky Slovenska.

Viac o téme: akciové trhy , ceny , Európska centrálna banka ECB , inflácia , komentár , Národná banka Slovenska NBS , Peter Kažimír , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy