Kažimír: Prvá etapa je za nami (komentár)

, guvernér Národnej banky Slovenska

Nastal deň D.

To, čo sme dlho očakávali a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou.

Znížili sme úrokové sadzby a to prvýkrát od septembra roku 2019.

Postupné oživenie ekonomiky v eurozóne, ale aj očakávaný postupný pokles inflácie v nasledujúcich dvoch rokoch, nám spolu umožnili popustiť opraty.

Máme za sebou prvú etapu. Veľmi dôležitú etapu. Vyslali sme signál ľuďom, ekonomike a finančným trhom a očakávame, že odznievanie rekordne vysokej inflácie z minulých rokov, bude naďalej pokračovať. Rád by som ale vystríhal pred prílišným optimizmom, pred prehnanými očakávaniami a aj pred unáhlenými rozhodnutiami. My totiž nežijeme vo vákuu a inflačná beštia ešte nie je úplne skrotená. Aj naďalej vidím nezanedbateľné riziko, že sa rast cien môže opätovne rozbehnúť tým neželaným tempom. Či už v dôsledku vývoja vo svete, alebo v dôsledku uponáhľaného znižovania sadzieb.

Aj preto by som si leto užil v pokoji. Nemáme sa kam ponáhľať a ani sa nemusíme ponáhľať. Po prázdninách budeme mať k dispozícii množstvo nových informácií o tom, ako sa darí ekonomike, ako sa vyvíjajú mzdy, ako je na tom trh práce a budeme mať informácie o tom, čo sa bude diať za hranicami Európy.

September je zároveň mesiacom, keď budeme mať k dispozícii čerstvé odhady vývoja inflácie na tento a aj na nasledujúce dva roky. Bude to vhodný okamih na vyhodnotenie situácie, ale aj na rozhodnutie, či a ako pokračovať v uvoľňovaní nastavenia menovej politiky.

Som spokojný s našim štvrtkovým rozhodnutím. Nevidím dôvod sa ale ponáhľať. Údaje z ekonomiky si jednoznačne nevyžadujú hnať sa. Cieľ poznáme a verím, že sa k nemu postupne dostaneme. Určite k nemu už dnes smerujeme. Počkáme si teda na september, na čerstvé údaje. Na predikciu.

Ak to bude potrebné, tak sa stane, čo sa má stať.

Alebo možno aj nie.

Komentár bol publikovaný na webe Národnej banky Slovenska.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , inflácia , komentár , Národná banka Slovenska NBS , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy