Je rozhodnuté! Problémovú Credit Suisse preberá v jednej z najväčších bankových transakcií v histórii konkurenčná UBS

Najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme v záchrannej operácii zhruba za tri miliardy frankov svojho dlhoročného rivala Credit Suisse, ktorého problémy začali ohrozovať finančný systém. Banky to v nedeľu uviedli na spoločnej tlačovej konferencii so zástupcami vlády, centrálnej banky a regulačných úradov. UBS za menšieho konkurenta zaplatí svojimi akciami.

Na posilnenie likvidity poskytne švajčiarska centrálna banka až 100 miliárd frankov ako poistku, uviedla v tlačovej správe. Ide o jednu z najväčších transakcií svojho druhu v bankovom sektore za desiatky rokov, ktorá dá dokopy dve najväčšie banky vo Švajčiarsku.

„Prevzatím Credit Suisse bankou UBS sme našli riešenie, ktoré zabezpečí finančnú stabilitu a ochráni švajčiarsku ekonomiku v tejto výnimočnej situácii,“ uviedla centrálna banka. Švajčiarsky prezident Alain Berset povedal, že zachrániť Credit Suisse tak, aby prežila bez pomoci inej banky, už kvôli strate dôvery nebolo možné.

„Nekontrolovaný pád Credit Suisse by viedol k nepredstaviteľným následkom pre našu krajinu aj pre medzinárodný finančný systém,“ povedal švajčiarsky prezident. Podľa ministerstva financií je zvolené riešenie najmenej bolestivé pre Švajčiarsku konfederáciu aj pre jej daňových poplatníkov, ako by bol iný variant.

Spojenie privítali v Európe aj v USA

„Vítame dnešné oznámenie, že švajčiarske úrady podporia finančnú stabilitu,“ uviedli v spoločnom vyhlásení šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell a ministerka financií Janet Yellenová. Snahu podporiť finančnú stabilitu ocenila aj britská centrálna banka. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová uviedla, že ECB je pripravená podporiť banky z eurozóny, ale po záchrane Credit Suisse predpokladá, že trhy sa upokoja.

„Súbor našich nástrojov pre menovú politiku je plne vybavený na to, aby finančný systém eurozóny podporil v prípade potreby likviditou a zachoval hladkú transmisiu menovej politiky,“ uviedla Lagardeová. Banky v eurozóne sú podľa nej dostatočne odolné a dobre kapitálovo vybavené. ECB a Fed krátko nato uviedli, že centrálne banky ekonomicky vyspelých krajín G7 a Švajčiarska sa dohodli na koordinovanej intervencii, aby na devízových trhoch v najbližších dňoch uľahčili prístup k dolárom.

Foto: SITA/AP

UBS uviedla, že je zatiaľ čoskoro špekulovať o tom, koľko ľudí v súvislosti s transakciou príde o prácu. Informované zdroje doteraz uvádzali, že môže v oboch bankách zaniknúť spolu 9000 až 10 000 pracovných miest. Credit Suisse má okolo 50 000 zamestnancov, z toho zhruba 17 000 vo Švajčiarsku. UBS má približne 74 000 zamestnancov.

Chybné rozhodnutia a škandály

Credit Suisse, ktorá vznikla v roku 1856, doplatila na chybné rozhodnutia manažérov v minulosti a tiež na škandály vo svojom investičnom bankovníctve. Väz jej zlomila až kríza dôvery z tohto týždňa, keď klienti začali vo veľkom vyberať vklady. Následné otrasy na finančných trhoch viedli k poklesu cien akcií po celom svete.

Švajčiarske úrady sa snažili predložiť riešenie pre Credit Suisse skôr, ako sa v pondelok ráno začne obchodovať na burzách v Ázii. Existovali obavy, že ak by sa záležitosť nevyriešila ani dovtedy, zavládla by na trhoch nervozita a hlavné akciové indexy by prudko oslabili. To by znamenalo ekonomické straty pre jednotlivcov, firmy aj vlády.

Credit Suisse patrí k najväčším správcom majetku na svete. Služby poskytuje predovšetkým bohatým jednotlivcom a je považovaná za jednu z tridsiatich systémovo dôležitých bánk v globálnej finančnej architektúre. Jej záchranu preto pozorne sledovali aj regulačné orgány v Británii, Nemecku, Spojených štátoch a ďalších veľkých krajinách.

Správa o prevzatí Credit Suisse európske trhy neupokojila

Prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse jej domácim konkurentom UBS zatiaľ neposilnilo dôveru v európsky finančný sektor. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa prepadla o takmer 10 % a Commerzbank o viac ako 7 %.

https://twitter.com/CreditSuisse/status/1637541084631822338?cxt=HHwWhMCz6Ze827ktAAAA

Vo Francúzsku akcie poskytovateľov finančných služieb a poisťovní čiastočne padali hlboko do červených čísel. Európsky bankový index klesol o 5,3 % a index poisťovní o 3,3 %. Akcie Credit Suisse strácali takmer 64 %. Cena akcií UBS krátko po začiatku obchodovania na burze v Zürichu klesla o takmer 9 %.

Na základe dohody, ktorú sprostredkovala švajčiarska vláda, prevezme druhú najväčšiu švajčiarsku banku Credit Suisse jej väčší rival UBS. O fúzii informovali v nedeľu (19. 3.) večer švajčiarske regulačné úrady a šéfovia oboch finančných inštitútov.

Prevzatie Credit Suisse Švajčiarov šokovalo, zamestnanci sa obávajú o miesta

Švajčiari sa v pondelok prebudili do novej éry po tom, ako cez víkend došlo k dohode o prevzatí druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse jej väčším rivalom UBS. Pre Credit Suisse to síce znamená záchranu, pre Švajčiarov hrdých na svoj bankový sektor však tvrdú ranu. Navyše, zástupcovia asociácie zamestnancov bánk dali najavo obavy z potenciálnych dôsledkov akvizície 167-ročnej banky.

S pomocou švajčiarskej vlády, ktorá transakciu pomohla zrealizovať, prevezme UBS banku Credit Suisse za 3 miliardy švajčiarskych frankov (3,04 miliardy eur). Obidve banky, ktorých zürišské centrály sú vzdialené od seba iba pár minút chôdze, patrili desaťročia k pilierom globálneho finančníctva. Obe sú súčasťou skupiny 30 bánk označovaných ako systémové, teda kľúčové pre stabilitu globálneho finančného sektora. Podľa švajčiarskej centrálnej banky predstavujú ich spoločné aktíva 140 % hrubého domáceho produktu (HDP) Švajčiarska. „Prevzatím Credit Suisse bankou UBS sa našlo riešenie na zabezpečenie finančnej stability a ochranu švajčiarskej ekonomiky v tejto výnimočnej situácii,“ uviedla centrálna banka ešte v nedeľu (19. 3.) po oznámení akvizície Credit Suisse bankou UBS.

Pre zamestnancov Credit Suisse však prevzatie znamená neistú budúcnosť

Pre zamestnancov Credit Suisse však jej prevzatie znamená neistú budúcnosť. „V stávke sú pracovné pozície veľkého počtu zamestnancov,“ uviedla Švajčiarska asociácia zamestnancov bánk pre agentúru Reuters. Zároveň dodala, že od UBS bude požadovať, aby „prepúšťanie bolo na absolútnom minime“. Credit Suisse zamestnáva približne v 50 krajinách sveta zhruba 50.000 ľudí.

Šok vzhľadom na najnovší vývoj na švajčiarskom bankovom trhu dali najavo aj médiá. „Zombie je preč, narodilo sa však monštrum,“ hovorí titulok v komentári Neue Zürcher Zeitung. Ako denník dodáva, „ešte pred pár mesiacmi by si nikto nepomyslel, že Credit Suisse zlyhá. Avšak nie je možné povedať, že to bola náhoda,“ dodáva Neue Zürcher Zeitung, ktorý obviňuje vedenie banky z arogancie a pýchy. Podľa denníka manažment banky podcenil riziká, čo viedlo k obrovskému prepadu trhovej hodnoty banky a zlyhávala aj kontrola. V podobnom duchu sa nesú komentáre denníka Tages-Anzeiger, ktorý udalosti okolo Credit Suisse označil za „historický škandál“.

Generálny riaditeľ UBS Ralph Hamers, ktorý bude stáť na čele novej kombinovanej inštitúcie, je však presvedčený, že banke UBS sa podarí urobiť z prevzatia Credit Suisse úspešný príbeh. „Prevzatie znamená, že klientom banky Credit Suisse vraciame stabilitu a bezpečnosť. Zároveň sme tým udržali reputáciu švajčiarskeho finančného centra,“ dodal Hamers.

Viac o téme: banková kríza , Credit Suisse , prevzatie , Švajčiarsko , UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy