Ešte nie je koniec: Jadrová inflácia nedosiahla vrchol, aj keď sa zmiernila, tvrdí Lagardová

Rast jadrovej inflácie, do ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, sa už síce zmiernil, ale podľa prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardovej je príliš skoro domnievať sa, že už dosiahol vrchol. Povedala to v pondelok európskym zákonodarcom, informuje správa Reuters.

Jej komentáre pravdepodobne podporia očakávania trhu, že ECB zvýši kľúčové úrokové sadzby tento i nasledujúci mesiac aj napriek výraznému spomaleniu inflácie v máji. „Najnovšie dostupné údaje naznačujú, že ukazovatele základných inflačných tlakov zostávajú vysoké a hoci niektoré vykazujú známky zmiernenia, neexistuje jasný dôkaz, že základná inflácia dosiahla svoj vrchol,“ povedala Lagardová zákonodarcom.

Zvýšenie úrokových sadzieb ECB

Inflácia v 20 krajinách, ktoré zaviedli euro, sa v máji znížila na 6,1 % zo 7 % v apríli a tempo rastu jadrovej inflácie sa spomalilo na 5,3 % z 5,6 %. To podnietilo diskusiu o potrebe ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb ECB po ich očakávanom zdvihnutí na zasadnutí menového výboru 15. júna. Úrokové sadzby ECB tak za menej ako 12 mesiacov stúpnu celkovo o bezprecedentné štyri percentuálne body.

Lagardová pripustila, že vplyvy predchádzajúcich zvýšení sadzieb sa „začínajú prejavovať a pravdepodobne v najbližších rokoch zosilnejú“. Opätovne však potvrdila stanovisko ECB, podľa ktorého úrokové sadzby bude potrebné opäť zvýšiť „na dostatočne reštriktívne úrovne, aby inflácia klesla na k cieľu banky na úrovni 2 %“.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB, inflácia, jadrová inflácia, úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy